1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. “432 terör suçlusunun tahliye edildi”ye yalanlama
“432 terör suçlusunun tahliye edildi”ye yalanlama

“432 terör suçlusunun tahliye edildi”ye yalanlama

Adalet Bakanlığı, bugün bazı basın yayın organlarında 6352 sayılı kanunda yer alan ve bir kısım suçlardan ceza indirimi öngören değişiklikler dolayısıyla, “432 terör suçlusunun tahliye edildiğine” ilişkin iddiaları yalanladı.

A+A-

Adalet Bakanlığı, bugün bazı basın yayın organlarında 6352 sayılı kanunda yer alan ve bir kısım suçlardan ceza indirimi öngören değişiklikler dolayısıyla, “432 terör suçlusunun tahliye edildiğine” ilişkin iddiaları yalanladı. Bakanlık, habere konu olan ve 2010 yılında meydana gelen Halkalı saldırısıyla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, bugüne kadar herhangi bir tutuklama olmadığını bildirerek, yürütülen soruşturma kapsamında, 3. Yargı Paketi nedeniyle, habere konu edilen kişinin salıverildiği iddialarının gerçek dışı olduğu belirtildi. 
Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında, 6352 sayılı Kanunda yer alan ve bir kısım suçlarda ceza indirimi öngören değişiklikler dolayısıyla, “432 terör suçlusunun tahliye edildiğine” ilişkin iddiaların yer aldığı ve bu iddialarla ilgili açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu bildirildi.
Habere konu olan ve 2010 yılında meydana gelen Halkalı saldırısıyla ilgili olarak, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, bugüne kadar herhangi bir tutuklamanın olmadığı belirtilen açıklamada, bu nedenle, söz konusu olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında, 3. Yargı Paketi nedeniyle, habere konu edilen kişinin salıverildiğini iddialarının gerçek dışı olduğunu kaydedildi.
Açıklamada, Bakanlık tarafından 16 Temmuz 2012 günü basın açıklama hatırlatılarak, 6352 sayılı kanunla getirilen düzenlemelerden, örgüt kuran, örgütü yöneten ve örgüte üye olanların yararlanmasının söz konusu olmadığının altı çizildi.
6352 sayılı kanunla, Türk Ceza Kanunu’nun 220. maddesinin 6. ve 7. fıkraları değiştirilmiş ve örgüt üyesi olmayıp örgütün hiyerarşik yapısı içinde de yer almalarına rağmen, örgüt adına suç işleyenler ile yardım ve yataklıkta bulunan faillerin eylemlerine bağlanan yaptırımların korunduğu ve olayın özelliklerine göre belli bir indirimin yapılabilmesinin imkanı getirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Yargı hizmetlerinin hızlandırılmasına yönelik yapılan düzenlemelerin devamı niteliğinde olan 6352 sayılı kanun ile düşünce ve ifade özgürlüğünün genişletilmesi amacıyla, basın ve yayın aracılığıyla veya şair düşünce açıklama yöntemleriyle işlenmiş olan suçlar bakımından soruşturma, kavuşturma ve cezaların infazı 3 yıl sürüyle askıya alınmıştır. Bu zaman zarfında bu kişilerin suç işlemesi durumunda, almış oldukları önceki cezalar aynen infaz edilecektir. Ayrıca, bu üç yıllık zaman aralığında bu kişilerin uymakla yükümlü oldukları denetim kurulları ve topluma kazandırma yöntemleri hakim tarafından belirlenecektir. Bu kurallara uyulmaması durumunda da, önceki cezaları aynen infaz edilecektir.”
6352 sayılı Kanun geçici 2. Maddesi ile koşullu salıverilmesine bir yıl veya daha az süre kalan iyi halli hükümlülerin cezalarının, denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle, infazına ilişkin olarak 5 Nisan 2012 tarihinde yapılan düzenlemenin uygulama sürelerinin uzatıldığını belirtilen açıklamada, bu düzenlemeden terör örgütü mensuplarının yararlanmasının söz konusu olmadığını kaydedildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.