1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 43 puanla atanan öğretmenin ataması iptal edildi
43 puanla atanan öğretmenin ataması iptal edildi

43 puanla atanan öğretmenin ataması iptal edildi

Türk Eğitim-Sen, 2010 yılında skandal bir atamayı ortaya çıkarmıştı.

A+A-

Türk Eğitim-Sen, 2010 yılında skandal bir atamayı ortaya çıkarmıştı. KPSS’de yüzbinlerce aday öğretmen olmak için ter dökerken, Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik döneminde öğretmenliğe atanmak için kullanılan KPSS 10 puan türünden 43.577 puan alan Yahya Erdoğanlı’nın, Van’a Biyoloji branşında sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirmesi yapılmıştı.
 
 Yahya Erdoğanlı 2004 yılında KPSS10 türünden 036.009, 2006 yılında KPSS10 türünden 43.577, 2008 yılında da KPSS10 türünden 37.991 puan almıştı. Buna rağmen Erdoğanlı o dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından 09.04.2007 tarihinde şaibeli bir şekilde Van Mizancı Murat Lisesine biyoloji branşında sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilmişti.
 
 Erdoğanlı’nın KPSS’den aldığı puanlar hiçbir şekilde öğretmen atamalarına başvurabilecek puanlar olmamasına karşın görevlendirmesinin yapılması Milli Eğitim Bakanlığı’nda yaşanan usulsüzlüğü gözler önüne sermişti. 85-90 puan almasına karşın atanamayan öğretmenler varken, Erdoğanlı’nın sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirmesinin yapılması kamuoyunda büyük infial yaratmıştı.
 
 KPSS skandalının patlak verdiği dönemde bu şaibeyi ortaya çıkaran sendikamız, görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle Hüseyin Çelik hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve görevlendirmenin iptali için yargıya başvurmuştu.
 
 Sonunda beklenen karar geldi: Van 1. İdare Mahkemesi açtığımız dava neticesinde Yahya Erdoğanlı’nın atamasını iptal etti. Kararda şöyle denildi: “Bu durumda davalı idarenin öğretmen atamalarında kısıtlı kadrolara atanmak isteyenler arasında yansız bir seçim yapmayı amaçlayan ve yukarıda anılan düzenlemelerde öngörülen kurallara uymadığı, KPSS 10 puanları belirlenen taban puanın çok altında olan Yahya Erdoğanlı’yı, 2007/1 ve 2007/2 atama dönemleri arasında, anılan dönemlerde kontenjan ayrılan biyoloji öğretmenliği kadrosuna atama dönemi sonrası sözleşmeli ilk atama yolu ile atadığı anlaşılan dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır. Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline oy birliği ile karar verildi.”

İlgili karar için

 

Kaynak: Türk Eğitim-Sen

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.