1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 3+3 lük zam teklifi BASK'ı kızdırdı
3+3 lük zam teklifi BASK'ı kızdırdı

3+3 lük zam teklifi BASK'ı kızdırdı

BASK, memura 3+3 zam teklif eden hükümeti “insafsızlık ve merhametsizlik” ile suçladı.

A+A-

BASK, memura 3+3 zam teklif eden hükümeti “insafsızlık ve merhametsizlik” ile suçladı.

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Resul AKAY, toplu sözleşme masasında 2012 yılı için yüzde 3+3, 2013 yılı içinse yüzde 2+3 oranında zam öneren hükümeti “insafsız ve merhametsiz” olmakla suçladı. AKAY, “Hükümetin bu tutumu 2.5 milyon memuru, 2 milyon emekli dul ve yetimi sükûtu hayale uğratmıştır” dedi.
AKAY yaptığı açıklamada, pazarlık masasına oturan sendikaların tutumunu da eleştirdi. AKAY, sayıları 4.5 milyona ulaşan “memur ve emekliyi temsil ettiğini idrak edememiş, siyasi ve ideolojik merkezli stratejilerle sendikal mücadeleye güç ve irtifa kaybettiren sendikalar”ın izlediği yöntemin vahim olduğunu söyledi.

“MİLLİ FUTBOL TAKIMINI ÖRNEK ALIN”
Müzakere masasına oturan sendikaların yardımlaşma, dayanışma ve mücadele bakımından Milli Futbol Takımındaki gençleri örnek almaları gerektiğine vurgu yapan AKAY, “Son haftalarda cereyan eden Süper Final müsabakalarında yer alan futbolcuların pek çoğu Milli Futbol Takımının da futbolcusudur. Bu futbolcular kendi aralarında adeta kıran kırana rekabet ederken, Milli Takımda coşkuyu, hüznü ve mutluluğu birlikte paylaşmaktadır. Yaşları 20-30 arasındaki bu gençler sorumluluk taşırken, yaşları 40-50 ve daha yukarı olan sendika yöneticileri pazarlık masasında Hükümete kök söktürmek yerine birbirleriyle didişmektedir. Müzakere masasına ortak bir taleple gidemeyen, talepleri yok sayılınca ortak bir eylem ortaya koyamayan sendikalar yaşanmakta olan hayal kırıklığında en az Hükümet kadar sorumludurlar” diye konuştu.
“MASAYI TERK EDİN”
Yılbaşından bu yana doğalgaza yüzde 30, elektriğe yüzde 10 olmak üzere pek çok gıda ve emtiaya zam yapan Hükümetin memur ve emekliye enflasyonun yarısı kadar zam önerisinde bulunmasının müzakere masasındaki sendikaları hiçe saymaktan öte bir şey olmadığının savunan AKAY, “Toplu sözleşme müzakerelerine katılan sendika ve konfederasyonlar; enflasyonun yüzde 11′i aştığı bir ortamda memur ve emekliye yüzde 3+3 oranında zam öngören Hükümetle aynı masada oturmamalıdır. Sendika ve konfederasyonlar eylem yapacağız vesaire diyerek masanın altına saklanmayı bırakmalı ve alanlara çıkmalıdır. Hükümeti yüzde 11 oranındaki gerçekleşen enflasyon ve yüzde 2 oranında refah payı artışına razı edinceye kadar alanları mesken tutmalıdır” dedi. BASK Genel Başkanı Resul AKAY açıklamasının sonunda şunları kaydetti:
“Memur ve emekli şunu bilmeli ki, masaya oturan sendika ve konfederasyonlar şunu iyi bilmeli ki, masadan kalkıldığında memur ve emeklinin aleyhine hiçbir şey gelişmez. 2002 Yılından bu yana memur maaş zammı Hükümetle memur sendikaları arasında müzakere edilerek belirlenmiştir. Bu süreçte Hükümet, memur maaş zammını tek başına belirlemiş olsaydı memurdan, emekliden, dul ve yetimden hatta kamuoyundan hicap duyar ve maaş zamlarını bu oranların üzerinde belirlerdi.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.