1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 28 Şubat sürecinin dayatması olan kesintisiz eğitimden vazgeçilmiştir
28 Şubat sürecinin dayatması olan kesintisiz eğitimden vazgeçilmiştir

28 Şubat sürecinin dayatması olan kesintisiz eğitimden vazgeçilmiştir

Eğitim-Bir-Sen Basın Yayın Sekreteri Ali Yalçın, "-Hz.

A+A-

Eğitim-Bir-Sen Basın Yayın Sekreteri Ali Yalçın, "-Hz. Peygamberin hayatının ders olarak okutulmasını istemiyoruz- diyemeyen, 8 yıllık kesintisiz eğitim dayatmasına gıklarını çıkarmayan kesimin, yeni eğitim sistemini, uygulamadaki hataları fırsat bilip tartışmasını şaşkınlıkla izliyoruz" dedi.
Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şubesi'nin İl Divan Toplantısı'na katılan Yalçın, yeni eğitim sistemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yalçın, "Vesayet anlayışına ve antidemokratik uygulamalara karşı verdiğimiz mücadele sonucu, bugün 28 Şubat sürecinin dayatması olan kesintisiz eğitimden vazgeçilmiş. 18. Milli Eğitim Şurası'nda sendikamızın önerisi olan kademeli eğitim, din eğitimi seçeneklerinin artırılması, seçimlik dersler aracılığıyla bireylere daha fazla seçme hakkının tanınması gibi birçok alanı kapsayan ve milletin taleplerini karşılayan reformlar gerçekleşmiştir. İmam hatip okullarının orta kısımları yeniden açılmış, okullarda Sevgili Peygamberimizin hayatı ve Kur'an-ı Kerim dersleri verilmeye başlanmıştır. -İmam hatip istemiyoruz, Kur'an Kerim dersi istemiyoruz, Hz. Peygamberin hayatının ders olarak okutulmasını istemiyoruz- diyemeyen, 8 yıllık kesintisiz eğitim dayatmasına gıklarını çıkarmayan kesimin, 4+4+4 yeni eğitim sistemini Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygulamadaki hatalarını fırsat bilip tartışmasını şaşkınlıkla izliyoruz. Yıllardır bu milletin istek ve taleplerini görmezden gelen, pedagoji adına tek kelime etmeyenlerin 4+4+4 yeni eğitim sistemi hakkındaki eleştirilerini samimi bulmamız mümkün değildir. Yeni eğitim sisteminin fırsatçılar tarafından tartışılmaması, sendikal gevezeliklere imkân verilmemesi için MEB'e ve siyasi iradeye büyük görev düşmektedir. Eğitimde tarihi değişiklik olan yeni eğitim sistemine ilişkin reformun amacına ulaşması için, ikili öğretim yapan eğitim kurumunun kalmaması, sınıf mevcutlarının 24-30 aralığına indirilmesi, 120 bini aşan öğretmen ihtiyacının bir an önce karşılanması, eğitimde özgürlükler, bilimsel ve pedagojik kriterler ile toplumsal hassasiyetler esas alınarak karma eğitim mecburiyeti başta olmak üzere 28 Şubat sürecinin bütün yasaklarının ve dayatmalarının kaldırılması gerekmektedir" diye konuştu.
Eğitim-Bir-Sen Kütahya Şube Başkanı Kamil Uçan ise, sendika olarak eğitim çalışanlarının sosyal ve mali haklarını geliştirmenin yanında ülkemizde sivilleşme ile birlikte demokrasi bilincinin artırılması yönünde de birçok çalışma yaptıklarını belirtti. Uçan, 2012-2013 eğitim öğretim yılının 4+4+4 eğitim sistemiyle başladığını, kamuoyunda bu yeni eğitim sistemine yönelik birçok ideolojik saldırının yapılmış olmasına rağmen çok ciddi problemler yaşanmadığını söyledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.