1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 21 Mayıs'tan sonra yapılacak eylemin kimseye bir faydası olmaz
21 Mayıs'tan sonra yapılacak eylemin kimseye bir faydası olmaz

21 Mayıs'tan sonra yapılacak eylemin kimseye bir faydası olmaz

Memur konfederasyonları ile hükümet arasında, memurların 2012 ve 2013 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinin beşinci oturumu başladı.

A+A-

Memur konfederasyonları ile hükümet arasında, memurların 2012 ve 2013 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinin beşinci oturumu başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda devam görüşmede, Kamu İşveren Heyeti'ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti'ne ise Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu başkanlık yapıyor.

Toplantıda, Memur-Sen'in ülke genelinde dün yaptığı eylemler gündeme geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, süreç bitmeden eylem yapılmasına yönelik basına yansıyan sözlerine cevap veren Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, "Başbakan dün kendisine bu eylemlerin sorulması üzerine, 'normal karşıladığını' söyledi. Ancak, sizin tepki göstermenizi anlayamadık. Müzakere sürecinin başlamadığına yönelik sözleriniz oldu. Müzakereler 30 Nisan'da başladı, siz önerinizi geç sundunuz. 21 Mayıs'tan sonra yapılacak eylemin kimseye bir faydası olmaz. Ülke genelinde haklı taleplerimizi haykırdık, bu teklifi yok hükmünde saydığımızı bildirdik. Testi kırıldıktan sonra kulak çekmenin anlamı yok" ifadelerini kullandı.

Kamu İşveren Kurulu'nun teklifini de değerlendiren Gündoğdu, "Bize getirilen zam teklifi çok komiktir. Bunun yanı sıra sözleşmeliler, 4-C'liler gibi bu masadan müjdeli bir haber bekleyen kamu çalışanlarının beklentilerine yönelik de bir teklif sunulmamıştır. Bunu da büyük bir eksiklik olarak görüyoruz" diye konuştu.

Bir gecede üst düzey bürokratlara 772 TL zam yapılmasının, ücret dengesi açısından makası yeniden açtığını ifade eden Gündoğdu şöyle devam etti: "Makasın yeniden daraltılmasını, maaşına hiç zam gelmeyenler üzerinden değil de oluşan dengesizlikleri giderecek açıdan görmek gerekiyor. 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin kurumlar arasında yol açtığı dengesizlikleri de görmek lazım." Taleplerin, Türkiye'yi sıkıntıya sokmak, Yunanistan'a benzetmek için değil, büyüyen ekonomiden kamu çalışanlarına da pay verilmesi açısından değerlendirilmesini isteyen Gündoğdu, zammın her gündeme gelmesinde, 'Yunanistan'a benzeriz" tehdidi yapılmasının kendilerini rahatsız ettiğini vurguladı. Bazı memur maaşlarının bordroya yansıyandan daha fazla olarak lanse edildiğini de ifade Gündoğdu, "Söz konusu oranlar, emekliliğe yansımayan maaşlardır. Bu durumda, kamu görevlilerinin aldıkları maaşın tamamı, emekliliğe yansıtılmalıdır" dedi.  Toplu sözleşme görüşmeleri, hükümetin yapacağı sunumun ardından, yetkili konfederasyon olan Memur-Sen'in taleplerinin ele alınmasıyla devam edecek.

Toplu sözleşme görüşmelerinin dördüncü oturumda, Kamu İşveren Heyeti 2012 yılı için memur maaşlarına yüzde 3+3, 2013 yılı için ise yüzde 2+3 zam yapılmasını teklif etmişti. Bir önceki oturumda Memur-Sen teklifini sunduğu için bugün yapılan oturumda diğer konfederasyonların teklifleri alındı. Tekliflerin müzakerelerine hafta sonuna kadar devam edilmesi bekleniyor.

Taraflar, 21 Mayıs'ta ise bir araya gelerek nihai görüşlerini açıklayacak. Uzlaşma sağlanamaması halinde Hakem Kurulu'na gidilecek. Mevzuata göre toplu sözleşme süreci 29 Mayıs'a kadar tamamlanması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.