1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2006'dan bu yana 4 sağlık çalışanı KKKA'dan hayatını kaybetti
2006'dan bu yana 4 sağlık çalışanı KKKA'dan hayatını kaybetti

2006'dan bu yana 4 sağlık çalışanı KKKA'dan hayatını kaybetti

Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 2006 yılından beri 4 sağlık çalışanının hastalardan bulaşan KKKA nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, "Kene vakalarının olduğu bölgelerdeki bazı hastanelerde kene birimi kurulması zaruret haline gelmişti

A+A-

Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 2006 yılından beri 4 sağlık çalışanının hastalardan bulaşan KKKA nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, "Kene vakalarının olduğu bölgelerdeki bazı hastanelerde kene birimi kurulması zaruret haline gelmiştir." dedi.

Samsun'da doktor Mustafa Bilgiç’in KKKA hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmesi ile ilgili bir açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, kenenin Türkiye’de çiftçilerden sonra sağlık çalışanlarını tehdit ettiğini söyledi. 2006 yılından beri 4 sağlık çalışanının hastalardan bulaşan KKKA nedeniyle öldüğünü belirten Kahveci, “2006 yılında Çorum'da Hemşire Nazlı Yazıcı, 2008 yılında da Bolu'da hemşire olarak görev yapan Arzu Öğren, 2009 yılında Samsun’da 18 yaşındaki sağlık teknisyeni Kübra Yanık ve son olarak yine Samsun’da doktor Mustafa Bilgiç hastalardan bulaşan KKKA hastalığı nedeniyle hayatlarını kaybettiler. Geçmiş yıllarda Diyarbakır’da ve Ankara’da da doktorlarımıza hastanede bu hastalık bulaştı. Hastanelerde mutlaka önlem alınması gerekiyor.” dedi.

“HASTANELERDE KENE BİRİMİ KURULMASI ZARURET HALİNE GELDİ”

KKKA konusunda etkin bir bilgilendirme yapılması gerektiğini ifade eden Kahveci, “Kırım Kongo hastalığına insandan insana bulaşma yoluyla sağlık çalışanları yakalanmaktadır. Özellikle hastanelerde gerekli önlemlerin alınmaması ve dikkatsizlik sonucu sağlık çalışanları bu hastalıklara yakalanmış, ölümler meydana gelmiştir.” diye konuştu.

Sağlık çalışanlarının bu konuda bilgilendirilmesi ve eğitilmesi gerektiğine dikkat çekerek, kene vakalarının olduğu bölgelerdeki bazı hastanelerde kene birimi kurulması önerisini getirdiklerini hatırlatan Kahveci, “Bu talebimiz gerçekleşmesi bir zaruret haline gelmiştir.” ifadesini kullandı. Bu birimlerle sağlık çalışanlarını hastalığa yakalanma risklerinin azalacağını dile getiren Kahveci “Aksi halde sağlık çalışanları arasında bu hastalıktan ölümler yaşanmaya devam edecektir." dedi.

Kahveci, hastalıktan koruyacak gerekli tıbbi malzemelerin yeteri kadar ve zamanında temin edilmesi ve çalışanların kişisel korunma hakkında bilgilendirilmesi gerektiğinin de altını çizdi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.