1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 112 ekibine saldıran hasta yakınına 8 bin 840 para cezası
112 ekibine saldıran hasta yakınına 8 bin 840 para cezası

112 ekibine saldıran hasta yakınına 8 bin 840 para cezası

Kayseri’de bir hastaya müdahale için giden 112 Sağlık ekiplerine yapılan sözlü ve fiili saldırı ile ilgili açılan dava sonuçlandı. Mahkeme, sağlık ekibine saldırıda bulunan kişiye 8 bin 840 lira para cezası verdi.

A+A-

Kayseri’de bir hastaya müdahale için giden 112 Sağlık ekiplerine yapılan sözlü ve fiili saldırı ile ilgili açılan dava sonuçlandı. Mahkeme, sağlık ekibine saldırıda bulunan kişiye 8 bin 840 lira para cezası verdi. Şahsın 5 yıl içerisinde yeni bir suç işlemesi durumunda cezasının artırılarak uygulanmasına da hükmedildi.

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya, geçen yıl Temmuz ayında 112 sağlık ekiplerine yapılan saldırı ile ilgili açılan davanın sonuçlandığını duyurdu. 8 Temmuz 2011 günü saat 21.50 de 112 çağrısı üzerine verilen adrese tıbbi müdahale için hareket eden 112 ambulans çalışanlarından şoför H.Ö ve sağlık görevlisi A.K’ya hasta yakını A.S. tarafından saldırıda bulunulduğunu hatırlattı. Annesine müdahale için ambulansın geç gelmesini bahane eden şahsın, ekiptekilere hem sözlü hem de fiziksel şiddet uyguladığına işaret eden Dr. Ahmet Öksüzkaya, şu bilgileri verdi: “Olay yerine ulaşan sağlık çalışanları sinirli ve sarhoş olan hasta yakınını sakinleştirmeye çalışsalar da başarılı olamamışlardır. Hasta yakını ağza alınmayacak küfürler ederken, 112 çalışanlarının üzerine yürümüş ve kadın çalışma arkadaşını korumaya çalışan şoför H.Ö.’ye yumruk atarak, yaralamıştı.”

Olay yerine ulaşan emniyet güçlerinin hasta yakınını etkisiz hale getirdiğini aktaran Öksüzkaya, bunun üzerine hastayı ambulansa taşıyıp görevini tamamlayan 112 çalışanlarının hasta yakınından şikayetçi olduklarını aktardı. Aynı zamanda bu suçlamaları kabul etmeyen hasta yakını da şoförün kendisine küfür ettiğini ve vurduğunu iddia ederek şikayette bulunduğunu dile getirdi. 112 çalışanı şoför H.Ö.’nün hasta yakını A.S.’ye açılan kasten yaralama ve hakaret davasının sonuçlandığını ve şahsın suçlu bulunduğunu anlattı.

Sağlık çalışanlarına yapılan saldırıların çok çirkin olduğunu ifade eden Öksüzkaya, “Bu saldırıda, görgü tanıklarının dinlenmesi ve çalışanların aldığı doktor raporları neticesinde kamu görevini yerine getirmeye çalıştığı esnada yumruklanarak, hakarete maruz kalan arkadaşlarımız dava sonucunda haklı bulundu. Mahkeme kararı sonucunda sağlık çalışanlarına saldıran hasta yakını A.S.’ye 8 bin 840 lira adli para cezası ile cezalandırdı. 5 yıl süre içinde yeni bir suç işlemesi halinde bu cezanın artırılarak uygulanması hükmüne varılmıştır.” diye konuştu.

Dr. Ahmet Öksüzkaya, Sağlık Bakanlığı’nın sağlık çalışanlarına karşı yapılan hakaret, tehdit ve fiziksel saldırılara karşı tepkisiz kalmadığını anımsatarak, “Suçluların cezalandırılması için gerekli işlemlerin kurum tarafından başlatılması ve takip edilmesini sağlamakta. Bu konuda sağlık çalışanlarını yalnız bırakmamaktadır.” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.