1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 10 'Aslan'ımızı uğurladık
10 'Aslan'ımızı uğurladık

10 'Aslan'ımızı uğurladık

Şırnak’ın Beytüşebap ilçesinde şehit olan askerler gözyaşları içinde son yolculuklarına uğurladık. ADIYAMAN Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı Kesecik köyünde toprağa verildi.

A+A-

Şırnak’ın Beytüşebap ilçesinde şehit olan askerler gözyaşları içinde son yolculuklarına uğurladık.

ADIYAMAN
Adıyaman’ın Besni ilçesine bağlı Kesecik köyünde toprağa verildi. Adıyaman’a hava yoluyla getirilen şehidin naaşı Kesecik köyüne getirildi. Yüzlerce araçlık konvoyla köye getirilen şehidin naaşı cenaze arcından alınarak askerlerin omuzlarında cenaze namazının kılınacağı yere getirildi.Şehit yakınları Türk Bayrağına sarılı tabuta sarılarak göz yaşlarına boğuldu. Şehit yakınları tabuta sarılarak ağlarken şehit babası Mehmet Küpeli metanetini koruyarak bir damla göz yaşı dökmedi. Bazı şehit yakınları tabuta sarılarak feryat edince diğer şehit yakınları “Şerefsizleri bize güldürmeyin” diyerek tepki gösterdi.

Başka bir şehit yakını ise, “Ağlamayın, ağlamak bize yakışmaz. Kaldırdığımız bayrağı kimse indiremez. Bu vatanı şehitlerin kanıyla kurduk biz” diyerek terör örgütü ve yandaşlarına tokat gibi cevap verdi.Acılı baba Mehmet Küpeli’nin tavrı ise görenleri duygulandırdı. Şehidin askeri üniforma giyen kardeşi Tayfun Küpeli Türk Bayrağına sarılı tabuta sarılınca, baba oğlunu işaret ederek, “Buda hazır, buda hazır. Buda yetişiyor” dedi.Baba, ağlayanları da “Ben babasıyım, ben ağlamıyorum. Oğlumun yüreği mangal gibidir”Tabuta sarılan diğer oğlunu göstererek, “Buda hazır, buda hazır. Buda yetişiyor” diye konuştu.

Şehidin Kardeşi Tayfun Küpeli, giydiği askeri kıyafet ile ağabeyine son selamını verdi.Şehit Jandarma Er Serdar Küpeli’nin özgeçmişinin okunmasından sonra Müftü Mevhmet Ali Öztürkçü tarafından cenaze namazı kıldırıldı. Cenaze namazının ardından Müftü Mehmet Ali Öztürkçü namaza katılanlardan helallik istedi. Daha sonra şehidin tabutu askerlerin omzunda köyün şehitliğine götürülerek burada toprağa verildi.Köyde düzenlenen cenaze namazına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Şanlıurfa Tugay Komutanı Tuğgeneral İhsan Başbozkurt, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın, AK Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan, CHP Milletvekili Salih Fırat, Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve şehit yakınları katıldı.

GAZİANTEP
Beytüşşebap ilçesinde kamu kurum ve kuruluşları ile güvenlik noktalarına bölücü terör örgütü mensupları tarafından yapılan hain saldırıda şehit düşen Gaziantepli şehit Ahmet Bozkurt’un (24) Türk bayrağına sarılı naaşı, ilk olarak cenaze namazının kılınacağı Bahaeddin Nakıboğlu Camii’ne getirildi. Cenaze namazında protokol üyeleri ve Bozkurt ailesinin yanı sıra çok sayıda Gaziantepli saf tuttu. Kılınan cenaze namazının ardından şehit için askeri tören düzenlendi. Anne Rabia Bozkurt ve baba Ali Bozkurt, tabutun taşınması sırasında metanetini korudu. Şehidin tabutuna sarılan yakınları, terör örgütüne lanet okudu. Şehidin tabutu, Mehmetçiklerin omzunda top aracına taşındı. Asri Mezarlığı’na götürülen şehidin naaşı, buradaki şehitlikte toprağa verildi.

KONYA
Piyade Çavuş Ramazan Emre Ala (21), Beytüşşebap’ta çıkan çatışmada şehit düştü. Diyarbakır’da düzenlenen törenin ardından uçakla Konya’ya getirilen şehit Ramazan Emre Ala’nın naaşı, ilk olarak Karapınar ilçesinde bulunan ve Türk bayraklarıyla donatılan baba ocağına getirildi. Burada dua edilmesinin ardından şehit Ramazan Emre Ala’nın cenazesi cenaze töreni için ilçeye bağlı Kesmez köyüne götürüldü. Şehidin anne babasının güçlükle ayakta durdukları gözlenirken, şehidin fotoğrafını cenaze namazı sırasında küçük kardeşi Fatih Ala tabutun önünde elinde tuttu. Öğle namazına müteakip yapılan cenaze törenine, şehidin yakınları, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakcı ve İlhan Yerlikaya, MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Ayşe Türkmenoğlu, Gülay Samancı, Mustafa Akış, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Yılmaz Özkaya, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Namık Boran ve binlerce vatandaş katıldı. Cenaze namazının kılınmasının ardından şehit Piyade Çavuş Ramazan Emre Ala’nın cenazesi omuzlara alınarak köy mezarlığına götürüldü. Cenazenin mezarlığa götürülmesi sırasında katılan büyük kalabalık tekbir getirdi ve PKK’yı lanetledi.

TOKAT
Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesindeki hain saldırıda şehit düşen 10 askerden Tokatlı er Uğur Sağdıç (20), gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı. Şehit, ailenin tek oğluydu.

Askeri uçakla Tokat Havaalanı’na getirilen Tokatlı şehir er Uğur Sağdıç'ın cenazesi, Turhal Belediyesi’ne ait cenaze aracıyla Turhal Gündoğdu Mahallesi’ndeki dedesi Hamza Sağdıç'ın evinin önüne getirildi. Helallik alınmak için getirilen cenazeyi gören şehidin babası Yılmaz, anne Yeter gözyaşlarını tutamadı. Şehidin yakınları ise cenaze aracına çıkarak tabuta sarılmak istedi. Cenaze saha sonra aynı mahallede bulunan Yavşanlı Cemevi’ne getirildi.

Şehidin dedesi Hamza Sağdıç, PKK'lı teröristlerle kucaklaşan BDP milletvekillerine tepki göstererek, "PKK’lı milletvekilleri besleniyor. Onlara niye benim hakkımı veriyorsunuz, vermeyin onlara hakkımı. Şehidimi vuranın sırtına sarıldı o milletvekilleri. Dünya duysun bunları” dedi. Burada baba Yılmaz ve anne Yeter Sağdıç, oğlunun fotoğraflarını öperek gözyaşı döktü. Cenaze ardından törenin yapılacağı Turhal Cumhuriyet Meydanı’na getirildi.
Meydandaki törene Vali Mustafa Taşkesen, AK Parti Milletvekilleri Şükrü Ayalan, Zeyid Aslan, CHP Milletvekilleri Orhan Düzgün, MHP Genel Başkan Yardımcısı Tokat Milletvekili Reşat Doğru ve binlerce kişi katıldı. Burada Tokat İl Müftüsü Abdurrahman Koçak tarafından cenaze namazı kıldırıldı. Konuşmanın yapılmadığı törenin ardından cenaze aracına koyulan şehir er Uğur Sağdıç, Yavşanlı Mahallesi’nde bulunan mezarlıkta toprağa verildi.
Bu arada cenaze namazının yapıldığı Cumhuriyet Meydanı’na Ülkü Ocakları tarafından "… Ya bu kanı durdurun, ya millet durduracak" yazılı pankart asıldı.

BURSA
Şırnak Beytüşşebap'ta şehit düşen 10 askerden biri olan Bursalı komando onbaşı Süleyman Güleç (21), İznik ilçesinde binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Bursa Valisi Şahabettin Harput'un teselli ettiği acılı baba Halil Güleç ve askere gitmeye hazırlanan kardeş Güleç Güleç, "Bugün ağlamayacağız, hainleri sevindirmeyeceğiz" dedi.

Şehit komando onbaşı Süleyman Güleç'in cenazesini almak için baba Halil Güleç ve yakınları sabah saatlerinde Yenişehir Havaalanı'na gitti. Dün acı haberi alınca hastaneye kaldırılan anne Canan Güleç ise evde kaldı. Askeri uçakla gelen cenaze daha sonra İznik ilçesine bağlı Müşküle köyündeki baba ocağına götürüldü.

Evin önündeki törende göz yaşları sel olup aktı. Acılı baba Halil ve oğlu Güleç Güleç, "Ağlamayacağız, onları güçlendirmeyeceğiz" diyerek bir birlerini teselli etti. Ardından şehidin naaşı köy meydanına getirildi. Baba ve yakınları son kez şehidin tabutuna sarılıp göz yaşı döktü. Köy meydanında kılınan cenaze namazına binlerce kişi katılarak, şehidi ebediyete uğurladı. Baba Halil Güleç ve hazır asker olan oğlu Güleç Güleç, bir süre tabutu omuzlarında taşıdı. Dünden beri ilaçla ayakta duran anne Canan Güleç de oğlunu son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Şehit komanda onbaşı Süleyman Güleç, öğleyin kılınan cenaze namazının ardından tekbirlerle köy mezarlığına defnedildi.

Cenazede, "Senin annen ağlarken utanıyorum", "Vatan mı istedin beşikteki bebekten, bebek katili soysuz köpek" yazılı pankartlar dikkati çekti. Cenazeye Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, AK Parti Bursa milletvekilleri Mustafa Öztürk, İsmail Aydın, MHP Bursa milletvekilleri İsmet Büyükataman, Necati Özensoy, CHP milletvekilleri Sena Kaleli, İlhan Demiröz, Vali Şahabettin Harput, Bursa Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ümit Yılmaz ile çok sayıda belediye başkanı ve vatandaş katıldı. Vali Harput, göz yaşlarına boğulan acılı babayı teselli etti.

ANTALYA
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde terör örgütü PKK tarafından düzenlenen hain saldırıda şehit olan askerlerden Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez'in Antalya’daki cenazesine on birler katıldı.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde şehit olan 10 askerden biri olan Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez'in cenazesi, Diyarbakır’dan havalanan askeri uçakla Antalya askeri havalimanına getirildi. Burada askeri kargo uçağından naaşı alınan Türk bayrağına sarılı Sönmez’in cenazesi ilk olarak ailesinin yaşadığı Kepez ilçesi Yeşiltepe Mahallesindeki evine getirildi. Şehidin ailesinin yaşadığı cadde Türk bayraklarıyla donatılırken, cenaze aracı tekbirlerle karşılandı. Burada anne Günay Sönmez oğlunun tabutuna dokunarak ağıtlar yaktı. Şehit uzman çavuş 25 yaşındaki Erdoğan Sönmez cenazesini taşıyan aracın yanına oturan anne Günay ve kız kardeşi Pınar Sönmez fenalık geçirdi. Ayakta duramayan anne Günay ve kız kardeşine kadın askerler destek verdi. Şehidin ismi öğrenilemeyen amcasının oğlu da fenalık geçirirken sağlık ekipleri tarafından müdahale edildi. Sönmez’in tabutu omuzlarda evinin yakınında olan Barınaklar Camine tekbir ve dualar eşliğinde getirildi. On binlerce vatandaşın katıldığı cenaze töreninde “kahrolsun PKK”, “Mecliste Terörist istemiyoruz” sesleri yükseldi. Askerlerin omuzunda camiye getirilen Sönmez’in tabutunun başında nöbet tutuldu. Kentteki aşırı sıcaklar nedeniyle oğlunun tabutunun başında nöbet tutan bir askerin terini silen baba İlyas Sönmez, ağlayan eşinin kardeşine “ağlama dayı güldürme onları” dedi. Cami avlusunda fenalık geçiren anne Güney Sönmez yakınları tarafından dışarı çıkartıldı.

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz, CHP eski Genel Başkanı ve Antalya milletvekili Deniz Baykal, Milletvekilleri. belediye Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konyaaltı İlçe Müftüsü Hüseyin Uysal’ın kıldırdığı cenaze namazının ardından şehit asker Erdoğan Sönmezin cenazesi omuzlara alındı. Şehit Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez, Uncalı Kent Mezarlığı Şehitliğinde toprağa verildi.

MUĞLA
Beytüşşebap’ta şehit olan 23 yaşındaki Asteğmen Burak Erdi Uysal'ın cenazesi Muğla'ya getirildi. Cenaze saat 13.00 sıralarında C160 tipi uçakla Dalaman Havalimanı'na getirildi. Buradan büyük bir konvoy eşliğinde alınan cenaze, Köyceğiz ilçesi Yangı köyünde bulunan Şehit Asteğmen Burak Erdi Uysal'ın evine getirildi. Saat 15.00 sıralarında da Şehit Asteğmen Burak Erdi Uysal'ın cenazesi Yangı Köyü İlköğretim Okulu bahçesine getirilerek cenaze namazı kılındı ve ardından Yangı köyü Boğasa mezarlığında toprağa verildi. Cenazenin alana gelişi ve mezarlığa götürülüşü sırasında aile fertlerinin feryatları yürek yakarken, vatandaşlar da tekbir ve sloganlar attı.

MUĞLA ANTALYA KARAYOLU TRAFİĞE KAPANDI

Şehit Asteğmen Burak Erdi Uysal'ın cenaze töreni nedeniyle Muğla-Antalya karayolu yaklaşık 1 saat trafiğe tamamen kapandı. Cenazeye katılmak için Muğla’nın her tarafından köye akın eden vatandaşların araçları yüzünden Muğla-Antalya karayolunun kenarında yaklaşık 20 km.lik park kuyruğu oluşurken, cenazeye Muğla genelinden on binlerce kişi katıldı, tören alanı vatandaşları almadı. Cenaze törenine Muğla Valisi Fatih Şahin, Muğla Milletvekilleri Ali Boğa, Yüksel Özden, Nurettin Demir, Ömer Süha Aldan ve Mehmet Erdoğan ile Muğla genelinden Kaymakam ve Belediye Başkanları da katıldı. Şehit’in cenaze namazını ise Muğla Müftüsü Hasan Basis kıldırdı.

PARA BİRİKTİRMEK İSTİYORDU

Genç yaşında şehit düşen Trakya Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü mezunu Burak Erdi Uysal, Aralık ayında silah altına alınmıştı. Para biriktirmek için Asteğmen olarak askerliğini yapan ve askere gittiğinden bu yana hiç izne gelmediği öğrenilen Burak Erdi Uysal’ın şehit olmasaydı 52 gün sonra terhis olacağı öğrenildi.

İSTANBUL
Şırnak Beytüşşebap’da düzenlenen saldırıda şehit olan er Osman Yıldız için ikindi namazına müteakip Ataköy 5. Kısım Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Akif Hamza Çebi, kuvvet komutanları, çok sayıda askeri erkan ve yüzlerce vatandaş katıldı. Cenaze töreninde şehit babası Zafer Yıldız’ı ve anne Zeynep Yıldız’ı yakınları teselli etti. Cenaze töreninin ardından bir grup “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” şeklinde sloganlar atarak terörü lanetledi. Öte yandan polis, şehit cenazesinin çıktığı kapıdan vatandaşların geçmesine izin vermemesi üzerine kısa süreli gerginlik yaşandı. İkindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından, şehit Osman Yıldız’ın cenazesi toprağa verilmek üzere Edirnekapı Şehitliği’ne götürüldü.

EDİRNE
Şehidin cenazesi ilk olarak baba evine getirildi. Alkışlarla ve tekbirlerle birlikte baba ocağına getirilen şehit cenazesi için burada tören düzenlendi. Şehidin babası Süleyman Karataban, burada taziyeleri kabul ederken, annesi Nuray ise göz yaşları döktü.

Şehidin cenaze törenine, aynı birlikte görev yaptığı ancak saldırı sırasında izinli olan Uzm. Çvş. Hakan Poyraz isimli asker de katıldı. Cenaze törenine Edirne Valisi Hasan Duruer, Edirne Milletvekilleri Mehmet Müezzinoğlu, Recep Gürkan, Kemal Değirmendereli ile çevre ilçelerin kaymakamları ve belediye başkanları ile yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

Şehidin evinin önünde düzenlenen törende, annesi Nuray ve kardeşi Nazife Karataban, tabuta sarılarak ağıtlar yaktı. Kardeşi Nazife’de kardeşi Emrah’ın gömleğini koklayarak “Emrah bizi bırakma” diye ağladı. Bir evin çatısına çıkan iki vatandaş, “Söyle zalim söyle, birkaç Mehmet’e söyle, daha kaç Emrah’ın ocağına ateş düşecek” pankartı açtı.

Şehidin cenazesi tekbirler eşliğinde köy camisine kadar götürüldü. Daha sonra burada kılınan cenaze namazının ardından köy mezarlığında toprağa verildi.

AFYONKARAHİSAR
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde teröristler tarafından düzenlenen saldırıda şehit düşen Piyade Üsteğmen Sami Çiftçi, binlerce kişinin katılımıyla son yolculuğuna uğurladı.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde terör örgütü PKK tarafından düzenlenen saldırıda şehit düşen askerlerden 32 yaşındaki Piyade Üsteğmen Sami Çiftçi’nin cenazesi, askeri uçakla saat 13.30'da Diyarbakır'dan toprağa verileceği Afyonkarahsiar'a getirildi.

Afyonkarahisar Askeri Havalimanı'nda düzenlenen tören ardından, şehidin cenazesi ailesi tarafından alınarak Afyonkarahisar Devlet Hastanesi morguna götürüldü. Saat 16.00’da şehit Üsteğmen Çiftçi’nin cenazesi, ailesinin yaşadığı Nazmi Saatçı Mahallesi'ndeki evine getirildi. Şehidin annesi Hanım, babası Mehmet ve eşi Ayşe Çiftçi, gözyaşına boğuldu. Baygınlık geçiren şehidin yakınlarına sağlık ekipleri müdahale etti, sakinleştirici iğne yaptı. Şehit Üsteğmen Çiftçi'nin 5 yaşındaki kızı Zeynep ise, annesinin yanından hiç ayrılmadı. Helallik alındıktan sonra şehidin naaşı, cenaze aracına konularak tören yapılacak İmaret Camii'ne götürüldü. Şehidin evinin önünde toplanan yüzlerce kişi, bir süre cenaze aracıyla birlikte yürüdü. Üsteğmen Çiftçi'nin cenazesi uzun bir araç konvoyu eşliğinde camiye getirildi.

EŞİ VE KIZINDAN ŞEHİDE SON DOKUNUŞ

Şehit Üsteğmen Sami Çitfçi’nin tabutu başında askerler nöbet tutarken, oğlunun tabunun yanına giden baba Mehmet Çiftçi, "Oğlum beni bırakıp nereye gittin? Bir ses ver. Gittiğin yerden beni ara" diye ağladı. Kızı Zeynep ile birlikte eşinin Türk bayrağına sarılı tabutun yanına giden Ayşe Çiftçi de, "Aşkım beni bırakıp nereye gittin?" dedi. Bu sırada şehidin kızı Zeynep ise, "Anne ben babamı bırakıp gitmek istemiyorum" dedi. Daha sonra kızı ile birlikte tabutun yanında oturan Ayşe Çiftçi, eşinin fotoğrafını okşadı ve "Bak kızım baban burada" dedi.

Eşinin tabutunun yanına cenaze namazı öncesi tekrar yanındaki kadın astsubay ile birlikte son kez giden Ayşe Çiftçi, astsubaya "Başı burası mı diye" sordu. "Evet" yanıtını alan Çiftçi, "Bak halen sıcak. Sıcaklığımı hissediyor musun? Ben hissediyorum" dedi. Ardından eşinin tabutuna başını dayayan Ayşe Çiftçi, "Aşkım başımı yine senin başına dayadım. Başım yine başının üstünde" diye gözyaşı döktü.

Cenaze törenine, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Valisi İrfan Balkanlıoğlu, CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner, MHP Afyonkarahisar Milletvekili Kemalletin Yılmaz, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Eğirdir Dağ Komando Okulu Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz, askeri erkan, şehidin amcası Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Çiftçi, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı cenaze töreninde 'Kahrolsun PKK' ve 'Kana kan, dişe diş, intikam intikam' diye slogan atıldı.

Cenaze namazında başını tabuta çarpıp yere düşen Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, hastaneye kaldırıldı. Şehit Üsteğmen Sami Çiftçi'nin cenazesi İmaret Camii'nde ikindi namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra Kocatepe Asri Mezarlığı'ndaki Hava Şehitliği'nde toprağa verildi. 

MemurunSesi.Net yönetimi olarak şehitlerimize Allah (c.c)'tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabırlar dileriz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.