Terör ve Kutlu Doğum
Fatih Yokuş

Terör ve Kutlu Doğum

Terör yine can yaktı, Allah ta onların can ve cananlarını yaksın. Beddua etmek hoş değil, çaresiz kaldığında malikül mülk sahibine sığınılır, Kahhar ismine müracaat edilir zalimlerin, mazlumlar üzerindeki zulümlerini son bulması için beddua edilir.

Kutlu doğuma bir gün kalmıştı, alemlere rahmet olarak gönderilen son peygamberin ümmetine, hainlerin kalleş saldırısı ve şahadet mertebesine ulaşan onlarcası, mekanları cennet olsun.

Miladi 571 yer Ciziretül arb, İnsanlık ölmüştü, barış ve huzurun yerini, Matem ve düşmanlık, sevinç yerini gözyaşı almıştı. İnsanlık perişan mazlumların duaları arşı alaya ulaşmıştı.

Dünyanın diğer yerleri de buralara göre nispeten iyi olsa da insanlık namına olumlu bir şey söylemek pek mümkün değildi.

Yılın dört ayı dışında hep savaş halinde olan Mekke ve civarı, Ebrehenın büyük bir fil ordusu ile Kabeyi yıkmak için gelemsi, sahipsizlerin sahibi olan Allah’ın yardımı ve ebabil kuşları…

Allah’ım bugünün Müslümanları o günün Mekke halkından daha çaresiz, düşmanları ise Ebrehenin fil ordusundan daha güçlü, onlara yardıma gönderdiğin ebabilleri bize de gönder ya rabbi.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve selem, Mekke dönemi, iman esasları ve kardeşlik hukuku tesis ederken, sınıfsal ayırımı kaldırmış, köle olan Billa (ra) Onu satın alan Ebu Bekir sıdık(ra) kardeş yapmıştı. Ya günümüz onun ümmetiyim diyenler arasındaki ayrılık ve nifak, utanılacak seviyede.

O sallallahu aleyhi ve selem: "Nefsimi elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, bir kişi hayırdan kendisi için istediğini, Müslüman kardeşi için de istemedikçe mükemmel bir şekilde îman etmiş olmaz." (İmam Ahmed b. Hanbel, El-Müsned, el-Fethu’r-Rabbani Tertibi, Ensar Yayıncılık: 1/113.)

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem:
“Allah’a ve kıyamete inana, komşusuna ikram etsin!” (buhari)
“Evinizde pişen yemekten, komşunuzun hakkını verin” (şira)
“Komşusunu üzen, beni üzmüş olur. Bana eziyet eden Allah’a eziyet etmiş” olur. Komşusu ile dövüşen, benimle dövüşmüş olur. Benimle dövüşen Allah ile dövüşmüş olur.” [Ebu Nuaym]
“Komşusu aç iken tok yatan(gerçek) mimin değildir.”(buhari)
“Namaz kılan, oruç tutan, sadaka veren, fakat dili ile komşularını inciten nice kimseler vardır ki, gidecekleri yer Cehennemdir.”[Hakim]

Günümüz Müslümanları, kapı komşusunu tanımayan, selam verip almayan bayramına gitmeyen, acısına ve sevincine ortak olunmayan niceleri..

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem:

“Müslüman, dilinden ve elinden müslümanların güvende olduğu, Mü’min de insanların malları ve canları hususunda kendisine güvendiği kişidir”[ Tirmizi, İman, bab: 12,c. IV, s. 17, H. No: 2627 ].

“Mü’min, geçimi güzel olan kişidir. Geçimsiz kişide ise, hayır yoktur”[ Ahmed b. Hanbel, Müsned, 2/400 ]

“Çevresindeki insanların şerrinden emin olmadığı kişi, cennete giremez”[ Müslim, İman,bab,18, I, 68 H. No: 73]

Evet bu gece kutlu doğum gecesi, bizler; ahlakımızla, sözümüzle, yaşayışımızla bir çok şeyi kayıp etmiş olsak yine de kalbimizde Hala Allah iman ve Resulüne muhabbet hala vardır.

Bu geceyi iyi bilelim ve Peygamber ahlakını öğrenelim yaşayışımızı ona göre dizayn edelim ve “Allah’ım Ümmeti Muhammede sen yardım et, aralarında ki ayrılıkları sen gider, ehli küfre karşı sen bize yardım et” diye dua edelim.

DUA VE SELAMLARLA..

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
DİĞER YAZILAR