Öğrenci Yurtları ve Kanunlar
Fatih Yokuş

Öğrenci Yurtları ve Kanunlar

28 Şubatı yaşayan bizler söz konusu Atatürk ilke ve inkılapları olunca hep korkarız, Kur'an kurslarının nasıl kapatıldığını, İrtica adı altında insanların hayatları nasıl karartıldığını çok iyi biliriz.

Ne olduğu tam anlaşılmayan, farklı yorum ve uygulama alanı bulan Atatürk ilke ve inkılapları; göz ardı etsek de, gündeme getirmesek de varlığını koruyan her iktidarın farklı uygulaması olan maddeleridir.

Bu gerçekler ortada iken, Atatürk inkılap ve ilkeler yoruma muhal vermeyecek bir izahatı yapılmadan yürürlükte olması, sıkıntı olup ileride daha büyük sıkıntılara sebep olacaktır.

Birçok hayırsever kişilerin Allah rızası için insanların dinini doğru öğrenme, milli ve manevi değerlerine bağlı bir gençlik yetiştirmek için yapmış oldukları Kur’an kursu ve yurtların, iktidar değişikliği ile kapatılması ve görevliler hakkında yargı yoluna gidilmesi kaçınılmazdır.

Günümüze kadar bu yönetmenliklerin düzeltilmemesi, varlıklarının muhafaza edilmesi düşündürücü ve üzücüdür.

Adana’da ki kız öğrenci yurdunda çıkan yangın ve sonrası Tv. Lerde yapılan yayınlar ve kafamda oluşan sorular sizinle paylaşmak istedim.

Halk tv. Deki sol şerit adlı program ve Mustafa HOŞ ile Cüneyt AKMAN olayla ilgili yorum ve eleştirilerini dinledim, bir kısım görüşlerine katılmasam da bir  çok doğruları dile getirdiklerini gördüm.

Katılmadığım konuların başında, yangında meydana gelen acı bir olay üzerinde dine saldırmaları ve yurtların Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı olduğu ve kapatılması gerektiği fikri idi.

Katıldığım konular ise, yapılan yanlışların, hataların, din adı altında meşrulaştırılmaya çalışmasına yaptığı itiraz ve kapatma konusunda ileri sürdüğü gerçeklerdi.

Sn. Mustafa HOŞ beyefendinin özel ve tüzel yurtların tabi oldukları kanunları sayarken, “tüm tarikat ve cemaatlerin açmış oldukların yurtların kapatılması gerektiği” yönündeki beyan idi.

Merak ettim, biraz araştırma yaptım ve yurtların kapatılması ile ilgili yürürlükte olan maddeyi İnternet'te bulup sizinle paylaşmak istedim.

Yurtların kapatılması ( Bakanlar kurulu Kararı: 3/11/2004-2004/8106  Resmi gazete: 3.12.2004/2565)

Madde 45- Yapılan denetlemeler sonucu;

a) Atatürk ilke ve inkılapları ile Cumhuriyetin temel niteliklerine aykırı hareket eden, Anayasa da ifadesini bulan temel hak ve hürriyetleri kötüye kullanan ve öğrencileri bu suçlara yönelten,

b) Devletin, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğünü bozma doğrultusunda faaliyet gösteren,
...

Bakanlar kurulu ile yürürlükte olan bu ve buna benzer Atatürk ilke ve inkılapları ile Cumhuriyetin temel nitelikleri yoruma açık olmamalıdır.

Adalet devletin olmazsa olmazıdır bu da kişilerden önce kanunların adil olmasıdır. Var olan kanunları, kişiler farklı yorum yapabilme imkanına sahip olursa baştan adalet zedelenmiş demektir.

Milli ve manevi değerlere bağlı bir nesil yetiştirmek amacıyla kurulan bu yurtlar siyasi istismara alet edilmemelidir.

Adana’da ki bu elim kazada vefat edenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabır dilerim. Allah bir daha böyle bir acıyı bizlere yaşatmaması için de beraber Allah'a dua edelim.

DUA VE SELAMLARLA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
DİĞER YAZILAR