“Kur'an Bize Yeter” Diyorlar Doğru mu?
Fatih Yokuş

“Kur'an Bize Yeter” Diyorlar Doğru mu?

Bütün sorunlar hal olmuş, İslam alemindeki gözyaş ve bölünmüşlük bitmiş, sıra dini ıslaha gelmiş.

Ne acıklı bir durum, dertler ve sıkıntılar yetmezmiş gibi şimdide Müslümanların kafasını karıştırarak, bölünen İslam alemini biraz daha bölmek için;

“Bana Kur’an yeter başkada bir şey lazım değil”

“Allah’ın kullarına emrettiği ibadeti tarife aciz mi kaldı ki malumat yığınlarından hakikat devşirmeye çalışıyorsunuz?”

“Kur’anda ne aradınız da bulamadınız?

“Malumat yığınlarının perdesinden Kur’anı görmüyorsunuz?” bu ve buna benzer bir yığın soru gündeme getirilmekte.

Bu soruların cevabi dini biraz bilen herkes “haydı oradan” deyip en iyi cevabı verebilir. Ben de kötü niyetli bu insanların sorularına, Kur’an lisanı ile cevap vereyim.

“Kur’an yeter başka da bir şeye gerek yok” doğru. Zaten Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve selem Kur’an’dan başka bize bir şey anlatmamış ki, onun sünneti seniyyesi de Kur’ana göre nasıl yaşayacağımızı bize anlatılan yönüdür.

Gelelim bir aşka açıklamasına, Kur’an yeter Peygamber sallallhu aleyhi ve selemin sünneti, sahabe ve mezheplere gerek yok manasına. İşte burada dur dememiz lazım.

Bu tür düşüncedeki kişilerin inandığı Allah, kulları arasında seçiminde (haşa ve kella) hata yaptığı fikri ortaya çıkar. Çünkü O’nun seçtiği peygamber uyulması gereken Kur’anı bırakmış (haşa yüz bin defa haşa nefsine uymuş) güvenilir bir değilmiş. Seçtiği kişiyi doğru seçmeme gibi acziyet ortaya çıkar.

Biz Müslümanların inancına göre böyle bir fikir Allah’ı inkâr ve küfürdür. Peygamber sallallahu aleyhi ve selem Kulluk ve peygamberlik vazifesini bil hakkı ile yerine getirmiştir. Veda hutbesinde yüzbinler buna şahit olmakla beraber şu an hiçbir değişikliğe uğramayan Kur’an da buna en büyük delildir.

Ali İmran 31 ayet: “De ki: “Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”” Münafıklar, şimdiki mürtet ve zındikalar gibi, “Mühamed kendine tapılmasını istiyor dediler bunun üzerine Ali İmran 32 ayeti nazil oldu “De ki “Allah’a ve Peygambere itaat edin! Eğer (peygambere uymayıp) yüz çevirirlerse, (kafir olurlar) Elbet Allah kafirleri sevmez.””

Gelelim ikinci sorularına cevap vermeye:

Allah’ın kullarına ibadeti tarife aciz olmadığı gibi, o ibadetin nasıl yapılacağını peygamber sallallahu aleyhi ve selem vesilesi ile bize göstermiştir. Sahabe ve onlardan sonra gelenler günümüze kadar Allah’ın rızasını nasıl kazanılacağını vesile olarak bizlere tam ve eksiksiz bildirmişlerdir.

Gelelim üçüncü soruya cevap:

Onların öne sürdüğü gibi Kur’anın meali ve ya lafzı ile amel ise amelsizliğin ta kendisidir. Çünkü Kur’an Arapça gibi bir dille indirilmiş, değişmez de değiştirilemez. Meal mana yerine geçmeyeceği için Peygamberin Hadisi şeriflerine ve Alimlerin ilmine ihtiyaç duyulmaktadır.

Nahil 44: İnsanlara açıkla diye Kur’anı sana indirdik.

Gelelim malumat yığınları dedikleri Peygamber sallallahu aleyhi ve selemin sünneti, Kur’andan cevaplar:

Nisa suresi 80 ayet: “Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.”

Haşır suresi 7: “Resul, size ne verdiyse onu alın, size neyi yasakladıysa ondan sakının!”

“Malumat yığınları” dedikler şey, dolaylı yoldan Kur’anı inkârdır. Peygamber sallalahu aleyhi ve sellem ile tüm sahabeye hakarettir.

Nisa 14: Kim Allah’a ve Resulüne isyan eder ve hududullahı aşarsa Allah onu,

Nisa 115: Doğru yol belli olduktan sonra, Peygambere karşı gelen ve müminlerin yolundan başka bir yola uyanı, o yolda bırakır ve cehenneme sokarız.

Enfal 13: Bu söylenenler, onların Allah’a ve Resulüne karşı gelmelerinden ötürüdür. Kim Allah ve Resulüne karşı gelirse, bilsin ki Allah, azabı siddetli ve çetindir.

Daha yazılacak çok şey var yeni bir şey hep kuşkuludur, iki kere iki hep dört olduğuna göre beştir diyene kuşku ile bakmak lazım gelir. Dua ve Selamlarla..

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
DİĞER YAZILAR