Hocalı Katili Ermenistan Hükümdarı Olmak İstiyor
Okuyucu Yazıları

Hocalı Katili Ermenistan Hükümdarı Olmak İstiyor

Azerbaycan ve tüm dünya tarihinin en hazin trajedilerinden biri olan Hocalı Katliamı'ndan 25 yıl geçti. 25 yıl önce kan beynine çıkan Ermeni katiller, kasabadan kaçan çocuk, yaşlı, kadın ve erkek Azeri oldukları nedeniyle öldürdü.

Şu trajediden sorumlularından biri Seyran Ohanyan Ermenistan 'hükümdarı' olmak için kampanyasını sürdürüyor. Arkadaşlarını hainlik eden SSCB ordusunun eski subayı, sivilleri katleden cani, Serj Sarkisyan'ın sadık bekçi köpeği olan Ohanyan sahibinin tekmesinden sonra muhalefet üyesi oldu.

Bölgenin tek havalimanının bulunduğu Hocalı kasabası hem Azerbaycan silahlı kuvvetleri hem de Ermeni teröristler için stratejik bir anlamı taşımaktaydı. Hocalıyı bir üs olarak kullanırken Azerbaycan ordusu Ermeni savaşçıları pek başarılı saldıracaktı. Fakat maalesef o şartlarda kasabanın savunucuları sadece hafif silahlarla silahlanmış.

Hocalı'yı savunan askerlerin sayısı Ermeni milliyetçileri durdurmak için yeterli olmuş ama o zaman Azeri kahramanlarından daha güçlü bir düşman ortaya çıktı. O düşman, 366. Motorize Piyade Alayı'nın taburu komutanı Binbaşı Seyran Ohanyan'ın zırhlı araçları olmuştur. Çok uzun bir süre içinde Ohanyan, taburunda subaylar ve astsubay görevlerine Ermeniler atamıştı. Sonucu olarak katliamın gecesi Ohanyan, taraftarlarını toplayıp tarafsızlık anlaşmasını bozup Hocalı'ya taburunu getirdi.

Belli ki zırhlı tabur kasabanın savunması için en trajik bir rol oynadı; çok sayıda Azeri asker ve sivil hayatını kaybetti; Ermeniler ise Hocalı'yı kontrol altına aldı.

Şu katliamdan, yok edilmesine mahkûm kasabadan kaçan ve vahşete maruz kalan yüzlerce kadın ve çocuk öldürülmesinden tek sorumlusu Ohanyan'dır.

Sonra da Ohanyan kariyerinde yükseldi. Sahipleri onun zulümü ve milliyetçiliğine değer vermiştir. Sadık köpek gibi Serj Sarkisyan'a hizmet etti fakat Sarkisyan bile onu pek ateşli bir milliyetçi olarak değerlendirmiş. Ayrıca eski Savunma Sakanının yolsuzluğa bulaştığı ve Sarkisyan'ı devirmek amacıyla komplo kurduğu iddia edilir. Ancak şu Ermeni Başsavcılığın meselesi; Hocalı katliamından sorumlu bir insanın iktidara dönmeye imkân bizim endişemize neden oluyor. 2 Nisan'daki seçimlerdeki başarısı, bölgede barış ve Dağlı Karabağ sorununun çözülmesi engelleyecek. Ohanyan zafer kazanacaksa mülteciler evlerine geri dönmeyecek, sivillerin katilleri adaletten daha da kaçacak.

Ohanyan ve onun gibileri hapse atanmalı; Ermenistan gibi bir ülkenin bile parlamentosunda onlar için hiç yer yok. Türkiye ve Azerbaycan hükümetlerinin Hocalı katilinin seçim katılmasını şiddet bir şekilde kınayacağını umarım. Aksi halde zaferi 25 yıl önce Hocalı'da katledilen Azeri kadın ve çocukların anısına hakaret edecek.

Yazan: Fatih ÖZTÜRK

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
DİĞER YAZILAR