Babadan Oğula Öğütler (33)
Mahir Odabaşı

Babadan Oğula Öğütler (33)

Ey oğul;
Hiçbir zaman unutma ki, sevmek bir nasip meselesidir. İnsanlara sevmediklerini zorla sevdiremeyiz. Âmâ saygılı olmak, hoşgörülü olmak ise terbiye işidir. Medeni olmanın gereğidir. O halde sevemesen de saygıdan, medenilikten taviz verme oğul

*

Ey oğul;
Bazı insanlar vardır değersizleri DEĞERLİ, değerlileri DEĞERSİZ göstermeyi çok kolay becerirler. Bunun için hiçbir zaman balıklama atlama. Tefekkür ederek farkı fark etmeye özen göster. Bunu yaparsan sonra nedamet duymazsın oğul.

*

Ey oğul;
Unutma, hayat insana iki şeyi öğretir. Birincisi yükselince yanında olanı ikincisi ise düşünce hemencik kaybolanı. Bunun için hayat öğretmeden önce sen öğrenmeye çalış ki, sonra hayal kırıklığına uğramayasın oğul.

*

Ey oğul;
Her şeyi daha gelmeden kafaya takarsan uykularını kaçırır. Hayatını mahveder.  O halde zamanı gelmeyen şeyleri şimdiden kafaya takmamaya çalış. Unutma oğul, zaman en iyi ilaçtır.

*

Ey oğul;
Kalabalık içerisinde yalnız yaşayanlar için, öyle bir zaman gelir ki, bir kelime sohbet dünyaya bedel oluverir. Onun için daraldığında iki kelam sohbet edebilecek bir dosttun mutlaka bulunsun oğul.

*

Ey oğul;
Karşısındaki insanı üzmek istiyorsan, en kolay yolu yaptıklarına olumlu olumsuz tepki vermemektir. Onun için davranışlarına özen göster oğul.

*

Ey oğul;
Arkadaş, gördüğünde selam verir, iki kelam eder. Dost ise, göremediğinde yokluğunu hemen merak eder, arar sorar. İşte arkadaşla dostun farkı burada gizlidir. Buna bakarak kiminle dost kiminle arkadaş olduğunu anlayabilirsin. Bu nedenle zamanımızda dost bulmak biraz zordur oğul. Zor olsa da sen yine dost aramaya devam et oğul.

*

Ey oğul;
Acı sözü unutmak acı yüzü unutmaktan daha zordur. Bunun için acı sözü kullanma veya tasarruflu kullanmaya çalış. Sakın israf etme oğul.

*

Ey oğul;
Arkadaşlarını, dostlarını GÜN’den seçersen bugünü kurtarırsın ama DÜN ’den seçersen geleceğini (görev değişikliği, emeklilik vb.) kurtarırsın oğul.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
DİĞER YAZILAR