Vekillere ve Fahrilere Kadro Verilmeli!

Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak ve Tüm Diyanet-Sen Genel Başkanı Ömer ÇATIK yaptıkları açıklamada; Vekil İmam Hatip ve Müezzin Kayyımlar ile Fahri Kur'an Kursu Öğreticilerinin de bir an önce kadroya geçirilmesini istediler...

Vekillere ve Fahrilere Kadro Verilmeli!

Din Bir Sen Genel Başkanı; 'Hükümet, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı Fahrilerin kadrolu statüye geçmeleri için yeniden çalışmaları bir an önce başlatıp, sonuçlandırmalıdır. "Bizler de bu çalışmanın sonuna kadar takipçisi olacağız" dedi.
Din hizmeti konusunda cefakâr ve meşakkatli çalışmalarıyla hizmet eden fahri kuran kursu öğreticilerinin, imam ve Müezzinlerin her zaman haklarını savunan Din Bir Sen, geçtiğimiz yıl gayretli çalışmalar neticesinde fahriler Diyanet İşleri başkanlığında kadrolarını kazanmışlardı. Şimdi yeniden günü yetmeyen hocalarımızın umudu oluyor.

Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak fahri görevlilerin kadro çalışmaları konusunda bir açıklama yaparak; “Diyanet İşleri Başkanlığı çatısı altında farklı statülerde görev yapan din görevlilerimiz var. Açıkça ortadadır ki fahri hocalarımız ve diğer fahri görevliler adeta bütün haklarından mahrum bir şekilde çalışmaktadır. Maaş, Sigorta, izin ve tatil konusunda sıkıntılar çekmektedirler.”

“Geçtiğimiz yıl fahrilerin kadro haklarını elde etmeleri için her platformda sıkıntıları dile getirilmiş, gayretli ve ısrarlı çalışmalarımız neticesinde fahri din görevlileri kadrolarını kazanmıştır. Aynı zamanda bu çalışmalarımızla etkili sendikacılığın yetkili sendikadan daha faydalı olduğunu göstermiş olduk. Fahri din görevlilerimizle çalışmalarımız dün olduğu gibi bugünde aynı istekle devam etmektedir.”

Şenocak; “Fahri Kur'an kursu eğiticileri, çalıştıkları halde süreleri yetmeyen, Kps ye girmiş 65 puan ve üzeri alan, yeterliliği kazanmış ve güncel olan, 2005 yılından bu tarafa en az 28 hafta görev yapmış bütün fahrilerin kadroya geçirilmesi gerekir. Çünkü bunlar din hizmet sektörünün gizli kalmış kahramanlarıdır. Hal böyle olunca yaptıkları cefakâr çalışmaların karşılığını talep etmeleri en doğal haklarıdır. Din-Bir-Sen, Ötekileştirmeden, sadece Din görevlilerine hizmet etmeyi şiar edinmiş bir sendikadır. Bizler, yani sivil toplum örgütleri olarak her zaman haksızlığa uğramış kişi ve kişilerin yanındayız.”dedi.

Şenocak; açıklamasını şöyle tamamladı , "Hükümet, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı Fahrilerin kadrolu statüye geçmeleri için yeniden çalışmaları bir an önce başlatıp, sonuçlandırmalıdır." Bizler de bu çalışmanın sonuna kadar takipçisi olacağız…


Tüm Diyanet-Sen Genel Başkanı Ömer ÇATIK
Ülkemizin her köşesinde Vekil İmam, Vekil Müezzin ve... Fahri Kur'an Kursu Öğreticisi olarak çalışmakta olan Kur'an ve Din Gönüllülerinin de büyük bir fedakârlıklar içerisinde hizmet yaptıklarına vurgu yaptı . Yapmış oldukları bu fedakârlıklarını kadro ile mükâfatlandırılması gerektiğini söyledi.

ÇATIK; Vaiz, imam-hatip ve Kur’an kursu öğreticilerinin kariyer basamaklarına ilişkin şartların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti,Ayrıca ;Diyanet İşleri Başkanlığı halen askere giden ve yurtdışına görevlendirilen imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarında görevli personelden boşalan kadroları “vekil imam-hatip ve vekil müezzin-kayyım” görevlendirmesi yapılarak doldurulmaktadır. Vekil olarak görev yapan personelin şuan itibari ile sayıları 3500 ila 4000 arasındadır. Dolayısıyla Başkanlık bünyesindeki personel eksikliğinin giderilmesi için Vekil olarak görev yapan personel kadroya alınmalıdır dedi.

Tüm Diyanet-sen Genel Başkanı Ömer ÇATIK; Kadrosu Müezzin Kayyım olan ve camilerde tek başına görev yapanlar, mükteseplerinde olması durumunda sınavsız İmam-Hatiplik kadrosuna alınmalıdırlar. Bu duruma uygun olarak bu camilerin kadrolarında gerekli tenkis ve tahsis işlemleri de yapılmalıdır. Bu şekilde cami kadrosu ile camide görev yapan personelin kadrosunun uygunluğu sağlanmış olacaktır dedi

ÇATIK; Sendikamızın artan üye sayısıyla birlikte, Avukatlık hizmetimizin Türkiye’nin her tarafında ve üyelerimizin bulunduğu her noktada yerinde sunulması için 16.01.2013 tarihinde ALIMCI Hukuk Bürosu Avukatlarından Murat ALIMCI ile anlaşma yapıtıklarını ve ile mağduriyet yaşayan üyelerinin , sendika hukuk Müşaviri Murat ALIMCI ya başvurarak gerekli hukuki destek ve çalışmalarımız hakkında bilgi edinebilirler diyerek sözlerini bitirdi.

Etiketler : vekillere ve fahrilere kadro diyanet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500