Vaizlik Sözlü Sınav Mağdurları

Diyanet İşleri Başkanlığının yapmış olduğu vaizlik sınavı, 2013 yılında hacca gitmeye hak kazanmış ve aynı zaman vaizlik sınavına başvurup yazılı sınavı geçecek din görevlilerini zor durumda bıraktı.

Vaizlik Sözlü Sınav Mağdurları

Bu durumda olan din görevlileri, konu ile ilgili yetkililerden bu soruna ilişkin bir cevap alamadıklarını ya da çözüm yolu sunulmadığını ifade ettiler. Yine bu sebeple bazı din görevlileri hacca gitmek ile vaiz olma arasında bir tercihte bulunmak zorunda kalmalarının kendileri için yıpratıcı bir durum olduğunu da belirttiler. Zira Diyanet İşleri Başkanlığı’nda bu tür sınavlarda başarılı olmak çalışma, gayret ve emek istemektedir. Din görevlilerinin, hacca gitme ile vaizlik arasında bir seçimde bulunmak zorunda bırakılmaları, çalışma ve emeklerine karşı bir haksızlık ve zulümdür. Bu sebeple Diyanet İşleri Başkanlığı konu ile ilgili sorunu çözüme kavuşturmalı, din hizmetkârı olarak gecesini gündüzüne katarak çalışan kardeşlerimizin alın teri ile hak ettiklerini vermeli, herhangi bir mağduriyete sebep vermemelidir.

Ayrıca aynı kurum içerisinde iki ayrı müdürlüğün (İnsan Kaynakları Müdürlüğü ve Hac Ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü) böyle bir ayrıntıyı gözden kaçırmaları kafalarda soru işaret bırakıyor. Aynı kurum içerisindeki birimler arasında muhakkak bir koordinasyon olması gereklidir. Böyle bir ayrıntı gözden kaçmış olsa bile telafi edilmeli, soruna çözüm getirilmelidir.

İnşallah bundan sonra böyle bir hatanın bir daha tekerrür etmeyeceğine inanıyoruz. Ve bu konuda bizler, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getiriyoruz. Zira “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.” ikazı ile bizler bu konuda haksızlık ve mağduriyeti kamuoyu ile paylaşmayı bir görev sayıyoruz. Sayın yetkililerden konuyla ilgili en kısa zaman içerisinde bir çözüm bulmalarını, bu durumda olan din görevlilerinin kazanmış oldukları haklarını korumalarını talep ediyoruz.

Etiketler :
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500