Site Sol Dik Reklam (DHBT)
14 Şubat 2017, Salı 10:54 | 2678 kez okundu | A+ | A-

MBSTS Sınav Ücreti Yine Cep Yakacak

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkan Yardımcısı Fahri Özdemir, “2017 yılı MBSTS Sınav Ücretleri Hem Elimizi, Hem de Cebimizi Yakmasın” açıklamasında bulundu.

MBSTS Sınav Ücreti Yine Cep Yakacak

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkan Yardımcısı Fahri Özdemir yaptığı yazılı açıklamada,"Sınavın ücreti 2015 yılında çok yüksek ve haksız bir şekilde yaklaşık bir önceki yıl yani 2014 yılı sınav ücretiyle kıyaslandığında yaklaşık yüzde 78 arttırılmıştır...." ifadelerini kullandı.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkan Yardımcısı Fahri Özdemir, "08 Nisan 2017 Cumartesi günü ÖSYM tarafından yapılacak olan MBSTS (Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavının) ücreti ÖSYM tarafından belirlenmektedir. Sınav ücretinin belirlenmesinde Diyanet İşleri Başkanlığımızın hiç ilgisi ve alakası yoktur. Nasip olursa 2017 yılı MBSTS sınav müracaat iş ve işlemleri 17-27 Şubat 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Sınav sonuçlarının 05 Mayıs 2017 tarihinde açıklanması beklenmektedir.

Gelin daha önceki yıllardaki sınav ücretlerini bir gözden geçirelim;

2010 YILI MBSTS SINAV ÜCRETİ: 30 TL
2011 YILI MBSTS SINAV ÜCRETİ: 30 TL
2012 YILI MBSTS SINAV ÜCRETİ: 45 TL
2013 YILI MBSTS SINAV ÜCRETİ: 45 TL
2014 YILI MBSTS SINAV ÜCRETİ: 45 TL
2015 YILI MBSTS SINAV ÜCRETİ: 80 TL
2016 YILI MBSTS SINAV ÜCRETİ 95 TL

2016 yılı sınav ücreti 95 TL. İken bu sınav ücretinin OSYM tarafından 2017 yılı için hiç arttırılmamasını, hatta indirime gidilmesini istiyoruz. Zira geçen yılki sınav ücretlerine haddinden fazla zam yapmıştınız. Onun için OSYM yetkilileri ellerini vicdanlarına koysunlar ve bu yılki sınav ücretlerine hiç zam yapmasınlar. Acaba OSYM bu sınav ücretlerini neye ve hangi kriterlere göre belirliyor. Bu konuda resmi internet sayfalarında veya basın veya sosyal medya aracılığıyla ile açıklama, kamuoyuna bilgilendirme yapılmasını istiyoruz.

Ayrıca önceki yıllarda İmam-Hatip Lisesi, 2 yıllık yüksek okul, 4 yıllık üniversite mezunu meslektaşlarımızın hepsine aynı sorular sorulmuş, mezuniyet durumları göz önünde bulundurulmadığı için sınava giren değerli meslektaşlarımız bekledikleri ve arzu ettikleri puanları alamamış, ekseri çoğunluğu düşük puan almıştır. Meslektaşlarımız bekledikleri ve arzuladıkları puanları alamadıkları için atama-nakil, hac ve umre ve diğer konularda çok büyük mağduriyetler yaşamaktadırlar. Gerçi hac ve umre puanları yüksek olsa bile daha önce umreye gitmedikleri için 2017 yılı hac görevli müracaat iş ve işlemlerini yapamamışlar, bundan da bir çok meslektaşımız mağdur olmuştur. Bununda düzeltilmesini, mağduriyetin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. MBSTS sınavının din görevlilerine, meslektaşlarımıza bir şey kattığını da düşünmüyorum. MBSTS sınavı en çok sınav ücreti, ücretli veya ücretsiz dağıtılan, tavsiye edilen MBSTS kitapları ile hatırlanmadinkta, hatırlarda kalmaktadır.

Meslektaşlarımızın mağdur olmaması için sınav sorularının sınava girecek olan meslektaşlarımızın tahsil durumuna göre hazırlanmasını, sınav ücretlerinin de geçen yılki fiyatla aynı olmasını ÖSYM'nin değerli yetkililerinden talep etmiyor, kesinlikle İSTİYORUZ." dedi.

Editör: Mihrap Haber
Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Anket
Diyanet İşleri Başkanı kim olmalı?

yukarı çık