Kötü Rüya Gören Kişi Ne Yapmalıdır?

Kötü rüya gören ne yapmalı? Kötü rüya gören kimsenin okuyacağı bir dua var mıdır? Kötü rüya gören kimse uyandığı zaman ne yapmalı? Peygamber Efendimiz (s.a.v) kötü rüya gören kişinin ne yapmasını tavsiye etmiştir? Kötü rüyanın etkisinden nasıl kurtuluruz?..

Kötü Rüya Gören Kişi Ne Yapmalıdır?

İnsan her gece olmasa da, zaman zaman rüya görür. Bu rüyalar bazen güzel olduğu gibi, bazen de korkutucu olabilir? Kötü rüya gören kişinin ne yapacağı ve nasıl davranması gerektiği hususunda çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Biz bu hususta iki cihan sultanı Muhammed Mustafa (s.a.v)'in tavsiyelerine kulak verelim. Sahabeden Ebu Katate şöyle demiştir; Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle buyurmuştur; “Güzel rüyalar Allah (c.c.)'tandır. Kötü rüya ise, insanın ihtilam olması, korkutucu şeyler görmesi şeytandandır.”

Çünkü şeytan insanın rüyasına da müdahale eder. İnsan yatmadan önce Ayet'el Kürsi, nas ve felak surelerini okuyarak ellerine üflemeli ve ellerini cücuduna sürmeli. Şeytan insanın rüyasına girerek insanı korkutmak ister. Bu hususta Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur; “Bir kimse rüyasında kötü şeyler görür ve korkuyla uyanırsa, hemen sol tarafına üç defa tükürsün ve o rüyanın şerrinden Allah (c.c.)'a sığınsın. Böyle yapması ile o rüyanın şerrinden korunmuş olur. Rüyada gördüğü şerli şeyler o kimseye zarar veremez.”

Güzel rüyalar gördüğümüz zaman onları çevrenizdekiler ile paylaşmanızda bir sakınca yoktur. Ancak sürekli rüyalardan umut beklemek te doğru değildir. Kötü bir rüya gördüğünüz zaman da, onu başkalarına anlatmaktan kaçının. Ancak kötü rüya sizi ümitsizliğe ve korkuya mahkum etmesin. Böyle bir durumda rüyanızdan uyandığınız vakit, sol tarafınıza üç defa tükürün. Rüyanın şerrinden Allah (c.c.)'a sığının.

Etiketler : kötü rüya gören ne yapmalı kötü rüya görmek kötü rüya görülmesi kötü rüyalar rüya tabirleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Aysen     2016-09-27 Kotu ruyalan bızım nekar mutlu vaya nekadar mutsuz oldugumuzun kanıtıdır.ben nezan uzulsem sınırlensem o gece kabusla uyanıyorum.