Konya İl Müftülüğü - 14.03.2014 Tarihli Hutbe

Konya İl Müftülüğü'nün yayınlamış olduğu 14 Mart 2014 tarihli Cuma Hutbesi: Çanakkale Zaferi

Konya İl Müftülüğü - 14.03.2014 Tarihli Hutbe

HUTBE KONUSU: ÇANAKKALE ZAFERİ

Hutbeyi İndirmek İçin Tıklayınız.

Muhterem Müslümanlar!

Tarihimizi taçlandıran olaylar içerisinde muhteşem bir yere sahip olan Çanakkale Zaferinin 99. yıldönümünü  onurla kutluyoruz.

            Bağımsızlıktan taviz vermeyen aziz milletimizin yakın tarihindeki önemli dönüm noktalarından biri de Çanakkale Savaşıdır. Bu zafer kahraman ecdadımızın, dünyaya parmak ısırtan bir iman ve kahramanlık destanıdır. Milletimizin iman ve azminin, metanet ve gücünün, vatan sevgisinin açık bir göstergesidir. Çağın en modern silahlarıyla techiz edilmiş donanmalar karşısında, kendini feda eden Mehmetçiğin zaferidir  Çanakkale.

            I. Dünya savaşını bir an evvel bitirmek, Balkan Savaşlarında yorgun çıkan milletimizi esir etmek ve ülkemizi parçalamak isteyen Haçlı zihniyeti; karşısında dirayetli bir savunma bulmuştur. Bu boğaz harbi aklın, mantığın ve askeri bilgilerin izah edemediği "Hasta Adam"ın umulmadık şahlanışıdır. 14 ay  devam eden ve 214.000 şehit verdiğimiz bu savaşta " Çanakkale Geçilmez" dedirten eşine az rastlanır anlamlı bir kahramanlık destanıdır  Çanakkale.

            Değerli Mü'minler!

            Allah yolunda can ve malın feda edilmesi, kulun rabbine karşı muhabbetinin en güzel ifadesidir. Bunun içindir ki Allah Rasulü (sav) “Nefsim kudret elinde olan Allah'a Yemin ederim ki; Allah yolunda savaşıp şehit olmayı, diriltilip yine şehit olmayı ,tekrar diriltilip şehit olmayı isterim."[1] buyurmuştur. Onurunu ve bayrağını korumak için ecdadımız hemen her üç evden biri evladını Çanakkale'ye göndermiş, nice yiğitler bu savaşta şehit yada gazi olmuştur. Ecdadımızın şehadet arzusunda Yüce Allah'ın "Allah yolunda  öldürülenleri ölüler saymayın, Bilakis onlar diridirler. Rableri katında rızıklanmaktadırlar."[2] ayeti ile Sevgili Peygamberimizin:

“Cennete giren hiç bir kimse, yeryüzünde her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Sadece şehit, gördüğü itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve on defa şehit olmayı ister.[3] Şehitliği gönülden arzu eden kimse şehit olmasa bile sevabına nail olur. [4] müjdesi vardır. İki göz vardır ki, cehennem ateşi onlara dokunmaz: Allah korkusundan ağlayan göz, bir de gecesini Allah yolunda, nöbet tutarak geçiren göz.5

             Çanakkale zaferi yokluk ve yoksulluk döneminin başarısıdır. Çanakkale savaşları dünya tarihine geçen en kanlı savaşlardan  biridir. Çanakkale şehitlerine şiirle en anlamlı abideyi diken Merhum M. Akif, kutsalları uğrunda can verenleri söyle selamlar.  

Siz ey başındaki destarı etmeyip de feda   
Onunla alem-i lahuta yükselen şüheda !

Ne mutlu sizlere dünyanda çok ölüm gördüm. Tahattur etmiyorum böyle kahraman bir ölüm " [5]

            Aziz Kardeşlerim!

 Düşmanlarımızın yapmaya çalıştıkları  hususlardan biri de;  milletimizin arasına tefrika tohumları atmak, bölmek, parçalamak ve yutmaktır. Şunu hiç unutmamamız gerekir ki  Çanakkale  savaşında  bugünde çok muhtaç olduğumuz  müthiş  bir birlik ve beraberlik ruhu sergilenmiş, Akif‘in:

Girmeden tefrika bir millete düşman giremez

Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez sözü tarihe altın harflerle yazılmıştır.

            Öyle ise bize düşen görev,  tarihi hadiselerden ibret alarak  uyanık olmak, vatanımızı,  milletimizi parçalamaya çalışanların hain oyunlarına gelmemektir. Yüce dinimizin bizden istediği birlik, beraberlik, kardeşlik, sevgi, saygı ve hoşgörü içerisinde vatanımızın, milletimizin ve devletimizin gelişmesi ve güçlenmesi için hep birlikle gayret göstermektir. Böylece geleceğe güvenle bakabilir ve kanlarıyla sulayarak bu vatanı bize emanet eden  şehitlerimizin ve atalarımızın ruhlarını şad etmiş oluruz. Rahmetle minnetle, ruhları şad olsun.

Hutbeyi İndirmek İçin Tıklayınız.


[1]. Buhari, Cihad, 199

2. Ali İmran, 3/169.

3. Buhari Cihad 21.

4. Müslim, İmare, 156

5.Tirmizî, Fedâilü"l-Cihâd, 12.

Hazırlayan: Abdurrahman AKBUĞA (Merkez Yeni Cami İmam-Hatibi)

Redaksiyon: Hutbe İnceleme Komisyonu

Etiketler : konya müftülüğü hutbeler konya müftülüğü 2014 hutbeleri konya müftülüğü cuma hutbesi konya müftülüğü konya cuma hutbeleri cuma hutbesi hutbeler hutbe hutbe arşivi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500