Advert

Hava alanlarında 'İşyeri Açma ve Ruhsat Yönetmeliği' değişti

Sivil hava ulaşımına açık hava alanlarında faaliyet gösteren işyerinin adresinin, faaliyet alanının, sahibinin ya da işleticisinin değişmesi nedeniyle yeni ruhsat düzenlenen işletme faaliyetine başlayana kadar, eski ruhsat sahibi hizmette aksaklık yaşanm.

Hava alanlarında 'İşyeri Açma ve Ruhsat Yönetmeliği' değişti

Sivil hava ulaşımına açık hava alanlarında faaliyet gösteren işyerinin adresinin, faaliyet alanının, sahibinin ya da işleticisinin değişmesi nedeniyle yeni ruhsat düzenlenen işletme faaliyetine başlayana kadar, eski ruhsat sahibi hizmette aksaklık yaşanmaması amacıyla 6 ay hizmet verebilecek.

Sivil Hava Ulaşımına Açık Havaalanlarında Yer Alan Gayrisıhhi İşyerleri İçin İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, hava alanlarında akaryakıt kuruluşlarının ruhsat başvurularında hava alanı işletmecisi tarafından mevcut hava alanı kapasitesine bağlı olarak tesislerin gerekli emniyet mesafeleri, hava tarafından araç trafiğinin azaltılması, uçuş, can ve mal emniyetinin sağlanması ve kullanıcıların akaryakıt ihtiyacının belirlenmesi ve bu konuda rekabet hususlarını da içerecek şekilde taleplere cevap verecek gerekli düzenlemelerin yapılması gerekecek.

RUHSAT ALMALARI GEREKECEK

Onaylı Bakım Kuruluşları Yönetmeliği'ne göre hava aracına ve/veya komponentine bakım yapmak için üs bakım yetkisi almış olan kuruluşların, hat bakım hizmeti için ayrıca ruhsat almaları zorunlu olmayacak. Ancak, hava aracı hat bakım hizmetinden üs bakım hizmetine geçmiş olan kuruluşların 6 ay içerisinde üs bakım hizmet alanı için söz konusu yönetmelik kapsamında ruhsat almaları gerekecek. Bir önceki ruhsat bedeli ile yeni ruhsat bedeli arasındaki fark ruhsat değeri olarak esas alınacak.

Gayrisıhhi işyeri açma ve çalışma ruhsatı başvurusunda bulunacak ve hava aracı için boyama, etiketleme ve benzeri nitelikte faaliyet gösterecek kuruluşlar için; Onaylı Bakım Kuruluşları Yönetmeliği'ne göre, bakım onarım kuruluşlarının ihtiyacı doğrultusunda dışarıdan sağlanacak hizmetler kapsamında en az 2 bakım kuruluşunun el kitabında söz konusu hizmet/hizmetlerin verileceğine ilişkin anlaşma bilgilerinin yer alması gerekecek. Bu anlaşma bilgileri ile boyama, etiketleme ve benzeri nitelikte faaliyet gösterecek kuruluşun, hava tarafında faaliyet göstermesine ihtiyaç duyulduğu yönünde, hava aracı bakım ve onarım kuruluşlarının sorumlu müdürlerinden alınacak belgelerin de havaalanı işletmecisi tarafından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne (SHGM) sunulması zorunlu olacak.

YENİDEN RUHSATLANDIRMA ESAS ALINACAK

İşyerinin faaliyet gösterdiği adresin, işletmenin faaliyet gösterdiği alanın, işyeri sahibinin ya da işleticisinin değişmesi halinde yeniden ruhsatlandırılması esas olacak. Yeni ruhsat düzenlenen veya düzenlenecek olan işletme faaliyetine başlayana kadar, eski ruhsat sahibi 6 ay, hukuki zorunluluklar dışında hizmette aksaklık yaşanmaması amacıyla hizmetine devam edebilecek. İşyerinin faaliyet gösterdiği mahal kodunda ve/veya mevcut işyerinin ticari unvanında değişikliğe gidilmesi durumunda SHGM hizmet tarifesinde belirtilen indirimli ruhsat ücreti esas alınacak. CİHAN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Prof. Dr. Yavuz Ünal Başkan Yardımcısı Oldu
Prof. Dr. Yavuz Ünal Başkan Yardımcısı Oldu
Hac ve Umre Hizmetleri Müdürü Dursun Aygün Oldu
Hac ve Umre Hizmetleri Müdürü Dursun Aygün Oldu