Site Sol Dik Reklam (DHBT)
01 Mayıs 2017, Pazartesi 13:37 | 2306 kez okundu | A+ | A-

Diyanet'te Ek Ders Kesintisi Yapılıyor

Resmi toplantılara katıldığı için diğer hiçbir kurumda ek ders kesintisi yapılmazken, Diyanet İşleri Başkanlığında ek ders kesintisi yapılması eleştirilere konu oldu.

Diyanet'te Ek Ders Kesintisi Yapılıyor

Kamu personeli tarafından, bizlere intikal ettirildiğinde, cevaplamakta en çok zorlandığımız husus, farklı uygulamalardır.

Bu yazının konusu da, bu türdendir.

Bilindiği üzere eğitimcilere verilen derslerin bir kısmı aylık karşılığı bir kısmı ise ek ders karşılığı verilmektedir. MEB'de, Diyanet İşleri Başkanlığında, Emniyette, adalet Bakanlığında, uygulama bu şekildedir.

Öğretmenlerin, ders ve ek ders saatlerine ilişkin esasların uygulama dayanağını, Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan, "Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar" oluşturmaktadır.

Kuran Kursu Öğreticilerinin ders ve ve ek ders saatlerine ilişkin esasların uygulama dayanağını ise yine Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan, "Diyanet İşleri Başkanlığınca Düzenlenen Eğitim Faaliyetlerinde Uygulanacak Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar", oluşturmaktadır.

Diyanet esaslarında, ek derslerin fiilen yapılma koşulu bulunmaktadır. MEB esaslarında ise ek derslerin yapılmasa dahi, yapılmış sayılacağı haller başlıklı ayrıksı bir maddesi bulunmaktadır. MEB esaslarındaki maddeye göre, öğretmen MEB'in düzenleyeceği toplantı veya seminer türü faaliyetlere katıldığında ek dersin kesilmeyeceği açık olarak hükme bağlanmıştır. Aynı hükmün benzerleri, Emniyet ve Adalet Bakanlığı esaslarında yer almaktadır. Ancak, benzer bir hüküm Diyanet esaslarında yer almadığı için, öğretici katılmasının zorunlu olduğu Diyanet toplantısına katıldığında, ek dersi kesilmektedir.

İki farklı uygulama...

Kuran Kursu Öğreticileri haklı olarak uygulama farklılığının giderilmesini, toplantı da olsa yine Diyanet'in tevdi ettiği görevin yerine getirileceğini belirterek, MEB, Emniyet veya Adalet Bakanlığı esaslarında yer alan "Ek dersin yapılmış sayılacağı haller" başlıklı bir bölümün Diyanet yönetmeliğine eklenmesini istemektedir.

Diyanet Yönetmeliğinde yer alan hüküm

"Ek ders birim ücreti ve görevin fiilen yapılması
MADDE 11 - .. (2) Bu Karar kapsamındaki personele ek ders ücreti ödenebilmesi için, ek ders görevinin fiilen yapılmış olması şarttır. Ek ders ödemelerinden harcama yetkilisi, ödeme emri belgesini düzenleyen gerçekleştirme görevlisi ve bu Kararda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde ek ders görevinin gerçekleştiğine ilişkin belgeyi düzenleyen ve onaylayan diğer gerçekleştirme görevlileri müteselsilen sorumludur."

Kaynak: Memular.Net

Editör: Mihrap Haber
Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Anket
Diyanet İşleri Başkanı kim olmalı?

yukarı çık