Site Sol Dik Reklam (DHBT)
27 Temmuz 2017, Perşembe 15:22 | 877 kez okundu | A+ | A-

Din Görevlilerine Resmi Nikah Yetkisi Geliyor

Bağımsız Diyanet Sen'in teklifleri arasında yer alan “Din görevlilerine resmi nikah yetkisi”, Meclis Başkanlığı'na sunulan Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısında, il ve ilçe müftülerinin evlendirme memuru sayılması yer alıyor.

Din Görevlilerine Resmi Nikah Yetkisi Geliyor

BAĞIMSIZ DİYANET SEN’İN DİN GÖREVLİLERİNE RESMİ NİKAH YETKİSİ TEKLİFİ HAYATA GEÇİRİLİYOR.

Bağımsız Diyanet Sen’in Teklifleri arasında yer alan “Din görevlilerine resmi nikah yetkisi ,

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

Meclise sunulan tasarıda evlendirme memurları arasına il ve ilçe müftüleri de eklenmesi yer alıyor.

5 Nisan 2005 tarihinde İzmir’de kurularak faaliyetlerine başlayan sendikamız haksız ve yersiz taleplerin değil, haklı ve meşru taleplerin takipçisi olduğu bir kez daha tescillenmiş oldu.

Sendikal mücadeleyi, hak, hukuk ve emek temelinde sürdürmek ve diyanet personelinin haklı ve meşru taleplerinin istismar edilmesini önlemek amacıyla çeşitli mevzuat tekliflerini bu güne kadar yetkili yerlere sunduk ve sunmaya da devam ediyoruz.

Bağımsız Diyanet Sen olarak daha kuruluşumuzdan 6 ay sonra 12.11.2005 tarihinde “Din görevlileri: Resmi nikah yetkisi bize verilsin” başlıklı basın açıklaması yaparak akabinde birinci dereceden yetkililere teklifimizi ileterek aradan geçen süre içerisinde de resmi nikah konusunun takipçisi ve talepcisi olarak sonuç alınmasında katkıda bulunduk.

Konuyla ilgili olarak Diyanetten sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Mustafa Said YAZICIOĞLU'na 11 Mart 2008 tarihinde Bağımsız Diyanet -Sen Genel Başkanı Ömer Lapçin, “Nüfus Kanunu na göre muhtarlara bile verilen resmi nikah kıyma yetkisinin din görevlilerine de verilmesi için gerekli yasal düzenleme yapılmasını talep etti.

Bağımsız Diyanet Sen olarak 12.11.2005 tarihinde “Din görevlileri: Resmi nikah yetkisi bize verilsin” başlıklı yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi;

‘2005 yılında sendikamızın Kurucu Genel Başkanı Ömer Lapçin yapmış olduğu açıklamada;

“İmamlara resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi halka sağlanacak en büyük kolaylık. Bu durum gerçekleşirse özellikle kırsal kesimlerde yaygın olan nikahsız yaşamanın son bulacağını belirtti. Ömer Lapçin, "Yalnızca imam nikahı isteyip de evlendirme memurunun önüne çıkmayanların imam nikahını kıydırmak için gideceği dini yetkili aynı zamanda resmi nikahı da kıyacak. Böylelikle resmi nikahı olmadan yaşayan çiftler önemli bir yasal güvenceye kavuşacak." dedi.

Olayın sosyal boyutuna da dikkat çeken sendikamız genel başkanı, sadece Anadolu da değil, büyük şehirlerde bile hala gerçekliğini koruyan imam nikahlı evliliklerin sorun oluşturmaya devam ettiğini düşünduğunu ifade etti.

Kanuna görevlendirme işlemi

Nüfus Kanunu na göre, evlendirme işleri nüfus hizmetlerinin bütünlüğü içerisinde, İçişleri Bakanlığı nca düzenlenir. Evlendirme memurluğu yetki ve görevi İçişleri Bakanlığı nca nüfus idarelerine, belediye başkanlıklarına köy muhtarları veya gerektiğinde köy ve kasabalarda eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfındaki devlet memurlarına verilebilir.

Türk Ceza Kanunu nun 230. maddesine göre ise evlenme akdinin kanuna göre yapılmış olduğunu gösteren belgeyi görmeden bir evlenme için dinsel tören yapan kimse hakkında iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilir” şeklinde basın açıklaması basındaki yerini ve teklifimizde güncelliğini her zaman korumuştur.

Bağımsız Diyanet Sen olarak 2005 yılından itibaren farklı ortamlarda yapmış olduğumuz açıklamanın neticesinde bir çalışmanın daha hayata geçirilecek olmasından dolayı yetkililere memnuniyetimizi iletiyor, biran önce hayata geçirilmesini bekliyoruz.

Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Anket
Diyanet İşleri Başkanı kim olmalı?

yukarı çık