Site Sol Dik Reklam (DHBT)
01 Mart 2016, Salı 6:48 | 27272 kez okundu | A+ | A-

DHBT Hazırlık Kitabı ve Soru Bankası

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT-1 ve DHBT-2) Soru Bankası ve Hazırlık Kitapları burada. DHBT sınavına girecek adayların bu kaynak esere sahip olmalarını tavsiye ediyoruz. 2014 yılında bu kitabı alanlar başardı. Sınava şimdiden hazırlanmaya başlayın..

DHBT Hazırlık Kitabı ve Soru Bankası

Diyanet İşleri Başkanlığı, personel alımında Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) sınavından alınan puanı esas alarak atama yapmaktadır. 

DHBT'den alınan puan ile atama yapılacağı için konulara bolca çalışmanın yanında bolca soru cözmek ve deneme yapmak gerekiyor.

DHBT'de adaylar aşağıdaki konulardan sorumlu tutulacaklar:

a) DHBT, çoktan seçmeli test olarak uygulanacaktır.
b) DHBT’nin ilk bölümü (DHBT-1) temel din bilgisi sorularından oluşacaktır.

Not: Bu bölümdeki sorular, tüm öğrenim düzeyleri için ortak olacaktır.

DHBT-1’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.
1. İslam İnanç Esasları dhbt_300x25.gif
2. İslam İbadet Esasları
3. Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)
4. Siyer
5. İslam Ahlakı

Not: DHBT’nin ikinci bölümünde (DHBT-2) adayların öğrenim düzeyine göre sorular sorulacaktır.

Bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat Fakültesi müfredatını, ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için İmam Hatip Lisesi müfredatını içeren sorulardan oluşacaktır.

DHBT-2’de aşağıdaki konulardan sorular yer alacaktır.
1. Tefsir
2. Fıkıh
3. Hadis
4. Akaid & Kelam
5. İslam Tarihi
6. Dinler ve Mezhepler Tarihi
7. Dini Hitabet

Sizlere tavsiye edebileceğimiz şu an piyasada hem DHBT 1 hem de DHBT 2 için en uygun kitap Hüner yayınlarının DHBT Kaynak Kitabıdır. Öncelikle yeni sınav sistemini, nasıl başvuruda bulunacağından, nasıl çalışılacağına, sınava kadar ve sınavda nelere dikkat edilmesine kadar sınava hazırlanan her adayın rahatlıkla anlayacağı şekilde çok güzel izah edilmiş. Aşama aşama bilgiler verilmiş.  Hem DHBT 1 için konu özeti ve ÖSYM tarzında sorulara yer verilmiş hem de DHBT 2 için İmam Hatip Ders kitaplarından soru gelecek tüm meslek derslerinin özeti çıkarılarak yine ÖSYM tarzı sorularla güzel bir çalışma yapmışlar. Öncelikle Lise (Ortaöğretim) düzeyinde sınava girecek adaylara DHBT-1’de sorulacak 4 alanın her biri için konu özeti ve sorulacak 20 soru için 1196 soru örneği ve DHBT-2’de sorulacak 7 alanın her biri için konu özeti ve sorulacak 20 soru için 886 soru örneği olmak üzere toplamda 2082 soru ile adayların başka kaynağa ihtiyaç duymayacak bir ön hazırlık yapmalarını hedflemişler. Kitabı İHL idarelerinden veya 5 arkadaş bir araya gelerek daha hesaplı yayınevinden temin edebilirsiniz. Yayınevi toplu alımlarda indirim de yapıyor.

DHBT Kaynak kitabını internetten temin etmek için tıklayınız…

dhbt-kitabi.gif

DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT) HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Editör: Mihrap Haber
Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Anket
Diyanet İşleri Başkanı kim olmalı?

yukarı çık