Site Sol Dik Reklam (DHBT)
06 Mayıs 2017, Cumartesi 15:17 | 2571 kez okundu | A+ | A-

Çopursuz: Diyanet-Sen Söylemini Değiştirdi

Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, “Etkisiz Yetki ve Sonucu” konulu bir basın açıklaması yayınladı.

Çopursuz: Diyanet-Sen Söylemini Değiştirdi

2017 yılında da yetkili olma sevincini yaşayacak olan konfederasyon ve ona bağlı sendikalar özellikle de Diyanet-Sen, son günlerde söylemini değiştirmeye başladı. Aslında sendikal manada söylenilen bu sözlerin çok önceleri söylenilmesi gerekirdi. Zira sendikacılık, siyasi otorite ile ahbap çavuş ilişkisinin tam zıddı olup, gücünü üyelerinden alan ve medeni ölçüler içerisinde hak arama mercidir. Başka bir ifade ile yetkili sendikanın etkisi ancak ve ancak kazandığı kazançlarla belli olur. 13 yıldan beri yetkili olduğunun farkına varamamış olan sendikanın henüz bu gücünü harekete geçirmesi düşüncesi elbette takdire şayan, ancak çok geç kalınmış bir haykırıştır.

Esasen sendikalara destek veren kamu çalışanlarının değer yargılarını yeniden gözden geçirmelerine ihtiyaç vardır. Çünkü kararı verecek ve yetkiyi etkiye çevirecek olan saygıdeğer kamu çalışanları olacaktır. Üye olma kriterlerini sil baştan gözden geçirmekle kamu çalışanları bu sayede geleceklerinin kararını da vermiş olacaktır. Filhakika hürriyetlerini almak suretiyle on binleri çantada keklik konumuna düşüren yetkili fakat etkili olamayan sendikaların da ne oldukları herkes tarafından anlaşılmış olacaktır.

Sendikal serüvene bakıldığı zaman, tüm kamu çalışanlarının hak aramada son derece güven beslediği oluşumların tamamen amaçlarından saptıklarını maddeler halinde gözler önüne sermek istiyoruz.

1- İki yılda bir hükumet ile yetkili konfederasyon arasında gerçekleştirilen toplu sözleşmelerde kamu çalışanları hayal kırıklığına uğratılmıştır.

2- Toplu sözleşmelerde verilen memur zammı erimiştir.

3- Kendilerini hükumetin sendikası olarak göstermişler ve diğer sendikaları hükumet nezdinde itibarsızlaştırmışlardır.

4- Kurum amirleri üzerinde oluşturdukları baskı neticesi çalışma barışını bozmuşlardır.

5- Kurumlara eleman alımlarında liyakat esas alınmayıp sendika üyeliği esas alındığından paralel devlet yapılanmalarının zemini hazırlanmıştır.

6- Gündeme taşınan sorun, çözüm ve önerileri sanki sadece kendilerinin projeleriymiş gibi gösterip yetkili olmaları hasebiyle attıkları imzalarından ötürü övünür olmuşlardır.

Ancak,

a) 4/B statüsünde çalışanların kadrolu pozisyonuna,

b) 4/C statüsünde çalışanların sözleşmeli veya kadrolu pozisyonuna,

c) Vekil ve fahri öğreticilerin mağduriyetliklerinin giderilmesine,

d) İlitam’ın hayat bulmasına,

e) Rotasyon muammasının ne olacağına,

f) Kur'an Kursu Öğreticilerinin unvanlarının değiştirilmesine,

g) Murakıpların özlük, mali ve sosyal haklarında iyileştirmelere,

h) Memur, şoför ve hizmetlilerin ikinci evlat muamelesinden kurtarılıp hususi pasaport almalarının sağlanmasına,

ı) Cami görevlilerinin görev tanımları ve nakil problemlerinin çözüme kavuşturulmasına,

i) Sağlık çalışanlarının problemlerinin çözümlenmesine… güçleri yetmemiş, gözle görülür elle tutulur bir kazanımları olmamıştır.

7- Kendi sendikaları sahada olmadığı zaman ülkenin kan gölü haline geleceğini söylemek suretiyle diğer sendikaları ötekileştirmişlerdir.

8- Kurumlarda hayat bulan tüm sivil toplum kuruluşlarını etkileri altına alarak diğer sendika üyelerine karşı mobing uygulanmasına sebep olmuşlardır.

9- Milletvekili ve referandum seçimlerinde kendileri dışında kalan diğer oluşumları hükumet ve Cumhurbaşkanı karşıtı olarak tanıtmışlar, itibarsızlaştırmışlar ve menfi propaganda yaparak algı oluşturmuşlardır.

Elhasıl “Hep Birlikte Yeni Türkiye Olacağız” söylemleri havada kalmış, sendika temsilcileri vasıtasıyla menfi propagandada bulunmak suretiyle bir arada yaşama kültürüne en ağır darbeyi indirmişlerdir.

O halde sendikal manada kaybedilen güvenin yeniden inşası adına, etkisini gösteremeyen sözde ve resmiyette yetkili konfederasyonun ve sendikaların yetkisinin kamu çalışanları tarafından biran önce hak edene verilmesinin kamu çalışanlarının lehine olacağına inancımız tamdır.

Selam ve saygılarımızla..

Mustafa ÇOPURSUZ
Tüm Memur-Sen Konfederasyonu ve
Diva-Sen Genel Başkanı

Editör: Mihrap Haber
Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

SON DAKİKA HABERLERİ

Anket
Diyanet İşleri Başkanı kim olmalı?

yukarı çık